Obchod s Marokem vzrostl za jednu dekádu šestinásobně

28. 6. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Maroko patří k nejstabilnějším státům severní Afriky a také k největším obchodním partnerům České republiky v tomto regionu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek tam minulý měsíc zavítal s podnikatelskou misí. V komentáři shrnuje své dojmy z cesty.

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan MládekJsem velmi rád, že jsem mohl při své nedávné pracovní cestě navštívit Maroko. Je to země tisíce kontrastů a příležitostí, která na mne udělala velmi pozitivní dojem. Je to země, v níž se snoubí rozmanitost krajiny, výjimečnost kuchyně, dechberoucí příroda stejně jako bohaté kulturní a historické dědictví.

Měl jsem možnost navštívit staré mediny s jejich autentickými uličkami i moderní města. V obou se velmi daří obchodu, a to jak tradičnímu, řemeslnému, tak i mezinárodnímu a finančnímu.

Návštěva Marockého království a tří měst Marrákeše, Rabatu a Casablanky včetně uskutečněných setkání s resortními partnery, členy vlády, zástupci regionů a podnikateli mne utvrdila v názoru na Maroko jakožto zemi, která je hrdá na svou historii a zároveň má vizi dalšího rozvoje. Zemi s výjimečnou pozicí.

V současnosti patří Maroko v rámci zemí severní Afriky k nejzajímavějším a nejstabilnějším českým obchodním partnerům. Je významným prvkem stability a aktivním hráčem na africkém kontinentu, křižovatkou mezi Evropou a Afrikou, bez nadsázky vstupní bránou do subsaharské Afriky. Nedávná návšteva marockého krále Muhammada VI. v několika afrických zemích je toho příkladem.

Do dvou let obchod za půl miliardy dolarů

Českou republiku a Maroko spojují dlouhodobě dobré vztahy. V roce 2014 jsme si připomněli 55. výročí navázání diplomatických vztahů. V těchto vztazích hraje významnou roli vzájemný obchod. Jeho obrat se za poslední dekádu zvýšil šestkrát a za posledních pět let se zdvojnásobil. V roce 2014 dosáhl historického maxima 329 milionů dolarů s potenciálem dosažení hranice půl miliardy dolarů do dvou let.

Naše země v současnosti řeší celou řadu společných hospodářských otázek, jako například snahu o navýšení přímých zahraničních investic v průmyslovém sektoru, zvýšení objemu a diverzifikaci exportu nebo vytváření nových pracovních míst. Je ve společném zájmu České republiky i Maroka vytvářet přímé obchodní kontakty, využít všechny možnosti vzájemné spolupráce.

Při obchodu pomůže exportní průvodce

Exportní manuál Czechtrade pro MarokoMaroko je velký trh, který otevírá bránu do celé Afriky. Při obchodních aktivitách v tomto teritoriu mohou čeští vývozci kontaktovat vedoucího zahraniční kanceláře CzechTrade v Casablance Josefa Vrbenského. Jeho e-mail je josef.vrbensky@ czechtrade.cz.

Další formou pomoci je tištěný dvacetistránkový exportní průvodce, v němž nalezne vývozce vše podstatné, co o Maroku potřebuje vědět: informace o podnikatelském prostředí, na co si má dát pozor, jaké jsou obchodní příležitosti, praktická doporučení ke vstupu na trh. Průvodce dává rady i stran marketingu, dovozních a platebních podmínek. Obsahuje i mnoho dalších tipu včetně nejdůležitějších kontaktů. Exportního průvodce po Maroku si lze zdarma stáhnout v elektronické podobě či vytisknout na internetových stránkách agentury CzechTrade. Případně listovat online klikem na obrázek.

Listovat online v novém okně


Geologický průzkum i zpracování odpadů

Příležitosti v rozvoji vzájemné spolupráce v Maroku jsou pro české firmy zejména v oblastech energetického a těžebního sektoru, dopravní infrastruktury, automobilového a leteckého průmyslu, zdravotnictví, zemědělství, potravinářství a obranného sektoru. Konkrétních možností rozvoje vzájemné spolupráce je celá řada, a to od geologického průzkumu po zapojení se do municipálních projektu spojených s odpadovým hospodárstvím až po výstavbu dopravní infrastruktury.

Jsem rád, že se českým podnikatelům na marockém trhu daří, a jsem si vědom jejich stoupajícího zájmu o toto teritorium. To byl také důvod mé cesty do Maroka, na které mne doprovázela podnikatelská mise vedená Svazem průmyslu a dopravy ČR. Těší mě, že se nám podařilo prohloubit spolupráci mezi podnikatelskými reprezentacemi a mezi našimi bankami, jež dále podpoří vztahy českých a marockých firem.

Pro rozvoj ekonomických vztahů je klíčový legislativní rámec, a proto jsme s ministrem průmyslu a obchodu Elalamym podepsali Memorandum o porozumění v hospodárské a průmyslové spolupráci, které předpokládá brzké uzavření vládní dohody o hospodářské spolupráci. Zároveň Česká republika plně podporuje jednání Evropské unie s Marokem o Prohloubené a komplexní dohodě o volném obchodě.

Vážím si možnosti navštívit Maroko, kde se nám dostalo přátelského přijetí, a věřím, že vytvořené osobní vazby na všech úrovních budou příslibem pro zintenzivnění česko-marockých vztahů. První dojmy podnikatelů to potvrzují. Jsem pevně přesvědčen o tom, že dosažení vytyčeného hlavního cíle, tedy prohloubení hospodářské spolupráce mezi Českem a Marokem, bylo nastartováno a cíl bude dále naplnován.

Sázka na Egypt a Alžírsko

Mezi severoafrickými zeměmi sází česká diplomacie z pohledu obchodu hlavně na tři státy - vedle Maroka je to ješte Egypt a Alžírsko. Egypt byl tradičním obchodním partnerem Československa již před druhou světovou válkou. České firmy se v uplynulých desetiletích aktivně podílely na realizaci celé řady rozvojových projektů a dodávek investičních celků. Jednalo se zejména o oblast energetiky, zavlažovacích systému, cukrovaru, mlýnu a cementárenského průmyslu.

I dnes jsou v Egypte české výrobky známy všeobecně svojí kvalitou, respektivě poměrem ceny a kvality. Na základe toho je nutné hledat další obchodní príležitosti a předejít konkurenci. Při vstupu na egyptský trh muže pomoci vedoucí kanceláře agentury CzechTrade v Káhire Tamera El-Sibaje, jeho e-mail je cairo@czechtrade.cz.

Alžírsko je z ekonomického hlediska přechodovou ekonomikou, která prochází rozsáhlou modernizací. Hlavním obchodním partnerem této africké země je Evropská unie. Mezi nejperspektivnejší odvětví pro export a investice patří především těžba, zpracování a distribuce ropy a zemního plynu či dopravní strojírenství. V závislosti na případném zlepšování bezpecnostní situace se pro budoucnost jeví jako perspektivní také cestovní ruch.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek