Obchodní desatero pro Koreu

31. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Obchodní desatero pro Koreu Deset doporučení pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Koreou. Jak efektivně a úspěšně obchodovat s tímto teritoriem.

1. Vyleštěte boty, vezměte si oblek

Ještě před samotným začátkem cesty věnujte pozornost výběru oblečení. Korejci si velmi zakládají na svém vzhledu. Do toho patří i pečlivě naleštěné boty a dobře střižený oblek z kvalitního materiálu, nejlépe v barvě šedé nebo černé. To vám pomůže naklonit si obchodního partnera hned na počátku jednání.

2. Připravte si hodně vizitek

V Koreji budete potřebovat velké množství vizitek, protože jednání se účastní řada zástupců a asistentů. Vizitka by měla mít reprezentativní vzhled. Důležitá je především uvedená pozice. Snaha mít na vizitce co nejvyšší postavení má však v praxi za následek, že v Korejské republice je prezidentem firmy téměř každý.

3. Nepoužívejte sarkasmus

Pokud budete chtít uvolnit situaci při jednáních vtipem, nikdy nepoužívejte sarkasmus. Korejci nechápou český černý humor a budou se cítit uraženi. Buďte připraveni, že i muž muži zalichotí poznámkou, že je hezký. Pokud budete chtít na partnera příjemně zapůsobit, neříkejte, že vypadá mladě. V Koreji obecně platí, že čím jste starší, tím jste váženější. Doporučuji tudíž pochválit spíše korejské jídlo nebo ženy.

4. Nepoukazujte na chyby

Při jednáních se nedoporučuje upozorňovat na chyby. Korejci všeobecně velmi těžce nesou jakékoli selhání a považují ho za osobní prohru. Proto také svou chybu nepřiznají.

5. Vyšlete starší pracovníky

Je dobré být připraven na otázky týkající se věku. Korejský partner se jimi pokouší získat informace, na jejichž základě vymezí vzájemný postoj jednajících osob. Obecně platí, že čím vyšší funkci máte a čím jste starší ve srovnání s korejským partnerem, tím vyšší respekt si od počátku získáte.

6. Ověřujte, zda partner porozuměl

Problémem je v Korejské republice poměrně nízká znalost anglického jazyka. Je proto vhodné ověřit si několikrát během jednání, zda bylo základním bodům porozuměno a zda existuje shoda mezi oběma stranami. Pro jednání s menšími firmami je vhodné zajistit si tlumočníka do korejštiny. Pokud jej využijete, připravte se na nepoměr mezi délkou vašeho sdělení a překladem. Na to, na co v češtině stačí dvě věty, potřebuje tlumočník do korejštiny třeba pět minut. Selhávají pokusy o získání přímé odpovědi ano či ne. Další problém s tlumočníky nastává, pokud chcete vyjádřit partnerovi svůj nesouhlas s jeho tvrzením. V Koreji se ctí obecně platné pravidlo, že kritika na veřejnosti je nepřijatelná a mladší nikdy nesmí vyjádřit nesouhlas se starším. Váš nesouhlas pak může vyznít jako velká omluva.

7. Zkontrolujte převod jednotek

Doporučuje se při jednáních věnovat pozornost převádění měnových a plošných jednotek. Korejci počítají po desetitisících a převod z korejského wonu na americký dolar je ve většině případů nesprávný. Stejné problémy jsou u převodu metrové jednotky na korejskou míru pjong a opačně. Vždy se raději ještě jednou ujistěte, že výsledná suma je správná, a napište ji na papír.

8. Dejte pozor na kopírování

Namístě je opatrnost v situaci, kdy potenciální partner požádá o zaslání jednoho referenčního vzorku, na jehož základě se chce rozhodnout o budoucí spolupráci. I v Koreji existuje problém kopírování. Stává se také, že jednotlivec nabídne jednat přímo za zády firmy, pro niž pracuje. Důvody bývají různé - například neochota mateřské firmy navazovat nové kontakty nebo lepší podmínky spolupráce.

9. Očekávejte odlišnosti v chodu firmy

Výraznou zvláštností fungování společnosti v Koreji obecně je využívání kontaktů, které se vytvořily během studia na vysoké škole. Proniknout do této sítě je pro cizince v krátké době téměř nemožné. Zahraniční firmy zaměstnávající místní pracovní sílu musejí rovněž počítat s tím, že v Koreji je velmi odlišný způsob řízení společnosti vyplývající z kulturních rozdílů. Například služebně nejstarší pracovník má nejvyšší plat bez ohledu na výkonnost.

10. Využijte taxi a rychlovlaky

Vzhledem k častým dopravním zácpám nemusí být příjemné používat v Koreji k cestování najatý osobní automobil. Mnohé ukazatele směru mimo hlavní dopravní tahy jsou pouze v korejštině. Ve městech je na kratší vzdálenosti výhodné využívat cenově přijatelné taxi s korektními řidiči, vozy taxislužby černé barvy jsou dvakrát dražší než vozy stříbrné a bílé. Na delší vzdálenosti po Soulu je výhodný rozsáhlý systém metra. V meziměstském dálkovém provozu jsou časově optimální rychlovlaky KTX.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade.

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek