Obchodní dohoda CETA slaví první výročí svého provádění

21. 9. 2018 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou CETA oslaví 21. září 2018 první výročí svého prozatímního provádění. A její přínosy jsou jasně patrné na výsledcích vzájemného obchodu.

Pravidla obchodování mezi EU a Kanadou se zásadně zjednodušila z 20. na 21. září 2017. Tímto dnem totiž bylo zahájeno tzv. prozatímní provádění dohody CETA. „CETA přinesla celou řadu úlev pro naše výrobce či poskytovatele služeb,“ připomíná náměstek ministryně průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Odstraněno bylo 98 % veškerých cel a další cla budou odstraňována postupně. V roce 2023 bude obchod s průmyslovým zbožím kompletně liberalizován a cla či kvóty zůstanou pouze 6 %, resp. 8 % těch nejcitlivějších zemědělských položek. Zcela zásadní je otevření trhu služeb a pohybu jejich poskytovatelů, zjednodušení pravidel pro vysílání zaměstnanců a zlepšení přístupu ke kanadským veřejným zakázkám. Postupně jsou eliminovány také další netarifní překážky při vývozu zboží. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR již zaznamenává úspěchy českých firem napříč těmito oblastmi.

„Za rok 2017 vzrostl obchod mezi Českou a Kanadou o 26 % a trend růstu i letos. Když porovnáme vývoj obchodu za mezi lednem a červencem v loňském a letošním roce, s potěšením sledujeme další nárůst v hodnotě 35 %. Část tohoto trendu můžeme jistě připsat dohodě CETA,“ hodnotí výsledky obchodu náměstek ministryně průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl. Růstový trend vykazují i celoevropské statistiky, obrat v roce 2017 vzrostl o 7,5 % a meziročně obchod za prvních sedm měsíců roku 2018 vzrostl o 3 %.

Dohoda CETA byla podepsána 30. října 2016 v Bruselu a tím byl zahájen ratifikační proces. Česká republika ji ratifikovala jako šestý členský stát již v říjnu 2017 a až dá souhlas s dohodou všech osmadvacet unijních zemí (zatím ji ratifikovalo 9 států), vstoupí dohoda kompletně platnost. Z prozatímního provádění jsou vyloučeny ty oblasti, jež nejsou v kompetenci EU jako např. systém investiční ochrany či části kapitoly o finančních službách či další vybraná ustanovení dle příslušného rozhodnutí Rady.

Vše o dohodě CETA naleznete v  informačním materiálu Ministerstva průmyslu a obchodu (1,3 MB). Najdete zde nejen informace o tom, co CETA zjednodušuje, ale i příklady, jak CETA v obchodě s Kanadou prakticky využít.

Detailní informace o dohodě naleznete na www.businessinfo.cz/CETA, kde také může pokládat své dotazy prostřednictvím kontaktního formuláře, a na stánkách Evropské komise.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek