Obchodní příležitosti v osobní železniční dopravě na Slovensku

6. 11. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Obchodní příležitosti v osobní železniční dopravě na Slovensku Osobní železniční doprava na Slovensku představuje klíčovou dopravní platformu mobility v rámci regionů. Narůstající zájem veřejnosti o vlakovou přepravu zdůrazňuje potřebu doplnění nových vlakových souprav s vyšší kvalitou i kapacitou. Nákup nebo pronájem nových osobních železničních vozů je aktuálním cílem slovenského resortu dopravy.

V souvislosti s úsilím slovenského resortu dopravy o posílení železniční kolejové dopravy na úkor silniční dopravy se problémem stává kvalitativní i kvantitativní nedostatek odpovídajících osobních železničních vagónů. Zastaralý park slovenského státního osobního vlakového dopravce Železniční společnost Slovensko, a.s. (ŽSSK) je dlouhodobě kritizován domácími i zahraničními vlakovými partnery.

Osobní železniční doprava na Slovensku je vhodným objektem pro investice do její modernizace a zkvalitnění. Jednou z možných forem může být vhodná nabídka dlouhodobého pronájmu osobních vagónů. Obzvlášť aktuální možností může být nabídka dlouhodobého pronájmu lůžkových vagónů pro ŽSSK. Její lůžkové vozy jsou z důvodu neuspokojivého stavu dlouhodobě předmětem poměrně ostré kritiky, a to jak od cestujících, tak i zahraničních železničních partnerů.

Slovenský resort dopravy má možnost do roku 2023 využít až 1,4 mld. eur z evropských fondů, které by mohly zásadně změnit stav slovenských železnic. Již nyní se uvažuje o modernizaci přibližně 100 km železničních tratí, po nichž by mělo jezdit minimálně 46 nových vlakových souprav.  

Modernizace osobní železničních vozů i železniční infrastruktury jsou vhodným objektem pro potenciální české investice. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bratislavě (Slovensko). Autor: Hildegarda Horská, referent, obchodně-ekonomický úsek.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek