Spojené arabské emiráty: Obchodní rozcestník na Blízkém východě

21. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Spojené arabské emiráty jsou místem, kde se uzavírá spousta obchodů pro celý blízký východ. po nedávné mírné recesi dostaly obchody v emirátech nový impulz. popohánějí je například přípravy na Světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji či plán šejků definitivně setřást závislost ekonomiky na ropě.

Na přelomu tisíciletí byly Spojené arabské emiráty obdivovanou obchodní hvězdou Blízkého východu. Před několika lety si naopak velkolepé stavební projekty prošly mírným přibrzděním. V poslední době se ale dostává ekonomika Emirátů znovu do obrátek. O jejich zdravé hospodářské kondici svědčí opětovný zájem zahraničních investorů o tamější trh. Po deseti letech se Emiráty dostaly opět na první místo mezi arabskými zeměmi v hodnotě přijatých přímých zahraničních investic, které v roce 2013 činily 10,5 miliardy dolarů.

Získání pořadatelství světové výstavy Expo 2020 pro Dubaj zvedlo ceny nemovitostí až o 40 procent a postupně dochází k opětovné realizaci megaprojektů, se kterými v roce 2009 už nikdo nepočítal. Například jde o stavbu projektu World Dubai.

Přibývá samozřejmě i řada nových plánů, jako je největší letiště světa Sheikh Maktoum s kapacitou 220 milionů cestujících ročně a parkovacími místy pro 600 letadel či největší nákupní centrum světa nazvané Mall of the World. Že se Emirátům v jejich snaze o udržitelný růst daří, o tom svědčí i skutečnost, že v indexu globální konkurenceschopnosti postoupily z 37. místa v roce 2007 na současné 12. místo a z pohledu světové konkurenceschopnosti předstihly i takové země, jako je Dánsko, Kanada, Francie, Irsko či Jižní Korea.

České sklo pro prezidentský palác

Český export do Spojených arabských emirátů činí v současné době 800 milionů dolarů a je třetím největším do oblasti mimoevropských zemí po USA, Číně a Japonsku. Období, kdy tento export byl závislý na významných zakázkách, jako byla například dodávka elektrárny Umm Al Naar (v roce 1984 ji realizovala společnost Škodaexport) či dodávka 1200 vozidel Tatra pro armádu Emirátů v roce 1998, jsou dávno pryč.

V současné době tvoří 20 procent exportu počítačové komponenty a záznamová zařízení, dalších 20 procent telekomunikační přístroje a deset procent skleněné výrobky. Zbylou polovinu vývozu představují desítky položek, z nichž žádná nepřesáhne jednoprocentní podíl na exportu. Z těchto položek je možno zmínit například rozvaděče, čerpadla či potraviny.

Například v roce 2014 se do Spojených arabských emirátů vyvezl sýr akawi za zhruba osm milionů dolarů, což činí jedno procento z celkového vývozu. Z českých firem, jejichž produkty je možné ve Spojených arabských emirátech vidět na vlastní oči, je nezbytné jmenovat společnost Preciosa, která svými lustry vybavila řadu paláců, letišť a hotelů, a to zejména v Abú Dhabí. Jejím největším současným úspěchem je kontrakt na dodávky kompletního osvětlení pro prezidentský palác.

V posledních letech si na trhu značně upevnila pozici také firma Lasvit, která získala zakázky lustrů pro dubajské metro, pro prestižní restauraci v nejvyšší budově světa Burj Khalifa či pro hotel Waldorf Astoria v emirátu Ras Al Khaimah. Známá je tam i společnost Vítkovice, která v Abú Dhabí získala kontrakt na přestavbu vozidel taxislužby na pohon CNG.

Část zboží pokračuje dál do asie či afriky

Významné veletrhy v Dubaji patří nejen k největším v regionu, ale některé i ke světové špičce ve svém oboru. To platí například pro výstavy Gulfood, Big 5 nebo ArabHealth. Emiráty se díky tomu staly významným centrem regionálního obchodu. V Dubaji sídlí stovky indických, íránských, čínských a dalších firem zaměřených zejména na reexport do Asie a Afriky. Ten v současné době činí kolem 30 procent veškerého dovozu do Emirátů.

Vedle toho má v Emirátech sídlo nebo nákupní centrály i řada nejvýznamnějších stavebních a technologických firem působících v oblasti Perského zálivu, zejména v Saúdské Arábii, která je největším trhem stavebních zakázek v regionu. Z uvedených faktů vyplývá, že Spojené arabské emiráty jsou ideální vstupní branou i pro obchodování s dalšími zeměmi celého Blízkého východu. Jako jeden z řady příkladů je možno uvést, že během letošní únorové návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Emirátech došlo k podpisu kontraktu mezi firmou MSA a místní firmou Pan Arabian na dodávku průmyslových armatur v hodnotě sedmi milionů eur, jejichž konečným odběratelem je společnost Saudi Aramco.

Také řada českých vystavovatelů na stavebním veletrhu Big 5 či na veletrhu Gulfood byla na svých stáncích oslovena zájemci z třetích zemí, zejména z Íránu či Saúdské Arábie.

Díky jaderné elektrárně ušetří ropu

Obchod ČR se Spojenými arabskými emiráty v milionech dolarů.Ekonomika Spojených arabských emirátů v posledních letech roste tempem mezi čtyřmi až pěti procenty ročně. V roce 2013 činil reálný růst HDP 5,2 procenta, pro rok 2014 se předpokládá růst 4,4 procenta. Tento trend bude pokračovat i v příštích letech.

Pokles ceny ropy ze sta na 50 dolarů za barel a její dlouhodobě nízká cenová hladina by mohly teoreticky snížit růst HDP o několik desetin procenta, nicméně Emiráty mají v záloze řadu opatření, jak tomu co nejvíce zabránit.

Na stole jsou plány na zvýšení produkce těžby ze současných 2,8 milionu barelů na 3,5 milionu barelů denně a přitom dojde k úsporám ve vlastní spotřebě ropy, zejména v souvislosti s přechodem na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů a jádra.

V roce 2017 má být uvedena do provozu jaderná elektrárna Al Baraka (s výkonem čtyřikrát 1400 MW), která se má podílet na energetickém mixu Emirátů až z jedné čtvrtiny.

Vedle plánovaného podílu obnovitelných zdrojů na celkovém energetickém mixu ve výši sedmi procent to znamená výraznou úsporu fosilních paliv, která tak mohou být použita na jiné účely – na export a výrobu petrochemických produktů.

Své padesátiny oslaví Emiráty vypuštěním sondy na mars

Emiráty mají silnou diverzifikační vizi a dělají vše pro to, aby ji naplňovaly. Podíl průmyslu na tvorbě HDP se má z nynějších 15 procent zvýšit v příští dekádě až na 25 procent. Základem průmyslu má být výroba skla a oceli. Konečným cílem Emirátů je dosažení udržitelného rozvoje založeného na znalostech.

Podpora vědy, výzkumu a inovací je v současné době hlavní strategickou páteří rozvoje tamější ekonomiky. Velkého pokroku bylo v této oblasti dosaženo zejména u rozvoje lidských zdrojů, výzkumu, infrastruktury a institucí. Do toho zapadá i vyhlášení vesmírného programu a vypuštění první arabské sondy na Mars v roce 2021, kdy Emiráty oslaví 50 let své existence.

Křižovatka mezi třemi kontinenty

Potenciál obchodní spolupráce České republiky s Emiráty nadále poroste s ohledem na dlouhodobý růst ekonomik obou zemí. Nabízejí se příležitosti užší spolupráce ať už ve výrobě, nebo při výzkumu a vývoji, dále také v oblasti bezpečnosti a obrany.

Se zavedením bezvízového styku Evropské unie s Emiráty v letošním roce se výrazně zvedne také potenciál zdravotní turistiky občanů Emirátů směřujících do Česka. Spojené arabské emiráty jsou i přes svou nevelkou rozlohu zkrátka klíčovým obchodním partnerem České republiky ve strategické poloze v dosahu Evropy, severní Afriky i Dálného východu. Kdo hledá zajímavý exportní cíl nebo i základnu pro další expanzi do těchto regionů, může ji najít právě v Emirátech.

Ropa je už jen třetinou hospodářství

Spojené arabské emiráty jsou příkladem úspěšné přeměny ekonomiky zcela závislé na ropě na diverzifikované hospodářství založené na znalostech. Podíl ropy na tvorbě HDP Emirátů v současné době činí 31 procent a do roku 2025 má být snížen až na 20 procent. V obdobné relaci je i současný podíl ropy na vývozu Emirátů. Například Saúdská Arábie má podíl ropy na tvorbě HDP 60 procent, na vývozu 85 procent, na státním rozpočtu 90 procent. Naproti tomu Emiráty nejsou na vývozu ropy bytostně závislé. Současný pokles cen černého zlata až o 50 procent není sice příjemný, ale na druhé straně je kompenzován rostoucí silou amerického dolaru a potažmo i emirátského dirhamu, což výrazně zlevnilo dovozy z eurozóny.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Petr Vlk, ekonomický rada velvylanectví ČR v Abú Dhabí

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek