Oběti úspěchu. Stát letos kvůli veřejným zakázkám prodělá 17 miliard

12. 9. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Rozpočet České republiky doplácí na ekonomický boom. Stinná stránka úspěchu se jmenuje „malá konkurence o zakázky“. Jak spočítal spolek při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy EconLab, účet už může dosahovat 17 miliard korun jen za letošní rok.

Stavba, ilustrační foto. Zdroj: Tomáš Blažek.Podívejme se na tohle zajímavé zjištění zblízka. Funguje vlastně logicky: v době ekonomického růstu mají firmy dostatek zakázek, a tak automaticky škrtají ty, které pro ně nejsou zajímavé. Mezi nimi i ty státní. Všechny lhůty, certifikáty, administrace a byrokracie často firmám nestojí za to. Existují i případy, kdy se vítězové zakázek ze státních tendrů odhlašují, protože mají jednodušší výdělek jinde. A čím méně uchazečů o zakázku je, tím menší je pak logicky tlak na cenu.

Podle EconLabu, který v této studii výběrová řízení zkoumal, je dokonce rok 2018 z hlediska konkurence o zakázky nejhorším v posledních patnácti letech.

„Taková stavební zakázka vypsaná v říjnu, v užším řízení a ještě spojená s elektronickým příjmem nabídek, to je zaručený odpuzovač konkurence. Spočítali jsme, že tyto tři chybné kroky dohromady způsobí skrze slabší soutěž navýšení ceny v průměru o 20 procent,“ shrnuje spoluautor studie Jiří Skuhrovec.

Vedle trhu stavebních prací zaznamenala studie markantní propad uchazečů ještě v zakázkách v oboru lesnictví nebo v právních a poradenských službách.

Převzato z webu Euro.cz. Autor: Petr Weikert, foto: Tomáš Blažek.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek