Obnovení činnosti Pracovní skupiny pro spolupráci mezi ČR a Sankt Peterburgem

23. 11. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Obnovení činnosti Pracovní skupiny pro spolupráci mezi ČR a Sankt Peterburgem Město Sankt Peterburg je pro ČR po Moskvě druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem ze všech subjektů Ruské federace. V roce 2016 do Sankt Peterburgu směřovalo 11,4% z celkového českého exportu do Ruské federace. Od obnovení činnosti Pracovní skupiny pro spolupráci mezi ČR a Sankt Peterburgem se tak očekává další zintenzivnění vzájemných obchodních vztahů.

Dne 15. listopadu 2017 proběhlo v Sankt Peterburgu v pořadí 13. zasedání Pracovní skupiny pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci mezi ČR a Sankt Peterburgem, a to po více než 4leté pauze. Zasedání za českou stranu vedl ředitel Odboru zahraničně ekonomických politik I Ministerstva průmyslu a obchodu ČR M. Pospíšil, za ruskou stranu pak předseda Výboru vnějších vztahů Vlády Sankt Peterburgu  J. D. Grygorev.

Restart Pracovní skupiny podpořil svou přítomností také generální konzul ČR v Sankt Peterburgu K. Kühnl. Zasedání se zúčastnilo cca 40 osob, mezi nimi zástupci CzechTrade, CzechInvest, představitelé 7 českých firem, z ruské strany vedoucí pracovníci profilových výborů Vlády Sankt Peterburgu, zástupci komunálních firem PASAŽIRAVTOTRANS (provozovatel autobusových linek ve městě), GORELEKTROTRANS (provozovatel trolejbusových a tramvajových linek ve městě), VODOKANAL Sankt Peterburg (vodohospodářství města) a dalších organizací.

K tématům jednání patřila tradičně spolupráce v oblasti dopravních prostředků (lokalizace výroby vagónů metra v Sankt Peterburgu, dodávky elektrovýzbroje, případně kooperační výroba elektrobusů, testování českých CNG autobusů či jiných ekologicky šetrných módů dopravy, dopravní (řešení parkingu, informační systém MHD, komplexní systém plateb za přepravu MHD) i městské infrastruktury (zájem o české zkušenosti s generálním plánováním rozvoje města, renovací sídlišť), včetně čističek odpadních vod (aktuálním tématem je výstavba závodu na spalování odpadových kalů) nebo zpracování komunálního odpadu.

Petrohradská strana navíc deklarovala zájem o lokalizaci český obráběcích strojů v rámci existujícího clusteru na území města. Značný zájem pro ruské partnery představuje rovněž navýšení letů i operátorů leteckých spojení do Prahy a dále obnovení letů do Karlových Varů a Brna, stejně jako těsnější spolupráce v oblasti turismu.

Obnovením činnosti Pracovní skupiny coby komunikační platformy pro státní instituce/organizace i české firmy s jedním z ekonomicky nejvýznamnějších regionů Ruské federace byl úspěšně završen proces více než dvouleté iniciativy Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Generálního konzulátu ČR v Sankt Peterburgu. 

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sankt Peterburgu (Rusko). Autor: Michal Gelbič.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek