Oficiální účast českých firem na veletrhu EUROGUSS 2018 v Německu

25. 1. 2018 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

České firmy z oboru slévárenství se za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu zúčastnily ve dnech 16. až 18. ledna 2018 v Norimberku veletrhu Euroguss, který je zaměřen na lití pod tlakem a související průmyslové obory. Celkově veletrh obsadil tři haly norimberského výstaviště – č. 6, č. 7 a 7a. Společná expozice českých firem se rozkládala na ploše 108 metrů čtverečních v hale 7, stánek č. 358.

Letošní ročník zaznamenal historicky nejlepší výsledek jak návštěvností, tak účastí vystavovatelů. Tuto odbornou událost si nenechalo ujít 641 vystavovatelů, z toho více než polovina (54 %) přicestovala ze zahraničí (Itálie 128 vystavovatelů, Turecko 23, Španělsko 19 a čtvrtou příčku si dělila se svými 14 vystavovateli Česká republika společně s Rakouskem). Celý soubor veletrhů navštívilo více než 15 000 odborníků z oblasti zpracování kovů, oborů strojírenství, ale také stavebnictví či automobilového průmyslu.

Za zmínku určitě stojí fakt, že se v rámci doprovodného programu oficiální účasti podařilo na druhý den veletrhu zorganizovat návštěvu studentů SPŠS Plzeň a SOŠ Vyškov. Odezvy žáků na návštěvu byly velmi pozitivní. Většina z nich akci takového významu a rozsahu navštívila vůbec poprvé a zanechala tak v každém z nich nezapomenutelný zážitek, který jak věříme, může nasměrovat jejich představy o budoucím povolání.

Úspěšnost veletrhu a spokojenost potvrzují slova všech vystavovatelů společné expozice.

„Již tradičně společnost ČZ prezentovala své výrobky na veletrhu EUROGUSS v Norimberku. V expozici byly k vidění některé nové hliníkové výrobky. Čerstvou novinkou bylo víko pro motor traktoru John Deere, kterým společnost rozšiřuje svoji dosavadní spolupráci v oblasti turbodmychadel s tímto světoznámým výrobcem traktorů. Návštěvníci se kromě hliníkových odlitků zajímali i o litinové výrobky, turbodmychadla, někteří zmiňovali i vynikající kvalitu řetězů pro motocykly. Již v příštím roce firma ČZ oslaví 100let a účast na veletrhu jako je EUROGUSS jistě napomůže, aby i v druhém století trvání značky ČZ úspěšně pokračovala bohatá tradice strojírenské výroby,“ uvedl Přemysl Papež, zástupce společnosti ČZ, a. s.

„Možnost vystavovat a prezentovat naši firmu na veletrhu Euroguss 2018 pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu nám rozšířila potenciální okruh zákazníků nejen z Evropy, ale i z celého světa. Navíc jsme získali důležité prvotní kontakty pro efektivnější řešení výrobních záležitostí a pevně věříme, že povedou k úspěšné budoucí spolupráci. Mimo výše zmíněné nám veletrh poskytl náhled na nejmodernější technologie v poli tlakového lití hliníku,“ řekl Karel Janoušek ze společnosti Alutex, s. r. o.

„Za ČR pokračoval veletrh v trendu růstu kvality a úrovně setkání v Norimberku, které přímo potvrzuje trend růstu potřeb odlitků ze slitin hliníku, zejména pro automobilový průmysl (strukturální odlitky). Vystavovatelé společné expozice zde předvedli, že i nadále je Česká republika více než důstojným partnerem na poli slévárenské branže Evropy, přestože celková produkce u nás činí cca desetinu toho, co vyprodukují firmy v Německu či Itálii. Slévárny zastoupené na veletrhu se řadí k těm nejlepším u nás, což dokazují odlitky pro prémiové značky jako Mercedes Benz, BMW, Audi a podobně,“ přiblížil veletrh Josef Hlavinka, zástupce Svazu sléváren.

„Jsem rád, že se podařila zajistit účast studentů SPŠS Plzeň a SOŠ Vyškov, kteří zde zhlédli to nejlepší ze světových slévárenských produktů. Studenti si tak mohli ověřit, že díky silné pozici českých firem na trhu ve střední Evropě patří obor slévárenství mezi velmi perspektivní s velkou jistotou budoucího povolání. V doprovodném programu veletrhu proběhlo setkání odborné skupiny tlakového lití Evropské Slévárenské Asociace (CAEF). Jednání se zúčastnili zástupci ze 14 zemí Evropy vč. ČR,“ dodal Josef Hlavinka.

„Mimo všeobecných statistických přehledů byly prezentovány prognózy trhu o budoucnosti, kterým směrem se bude vývoj potřeb tlakově litých odlitků ubírat. Historie i tradice českého slévárenství je ve světě známá. Potvrdilo se, že účast na veletrhu pod hlavičkou České republiky přináší větší efekt i užitek vystavovatelům oproti individuální účasti. Myslím si, že podpora tohoto veletrhu bylo tím správným rozhodnutím. Můj dík patří organizátorům účasti stejně tak jako realizátorovi společné expozice,“ zakončil Josef Hlavinka.

Fotografie poskytnuty MPO ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek