Online nakupování v jiných zemích EU bude jednodušší

21. 11. 2017

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 21.11.2017

Od konce příštího roku budou spotřebitelé moci v jiné zemi EU nakupovat online zboží nebo služby mnohem snadněji. Zahraniční webové stránky je již nemohou odmítat, posílat je na jinou stránku nebo vyžadovat, aby platili kreditní kartou z jiné země.

Členské státy, Evropský parlament a Evropská komise dosáhly dohody o omezení tohoto tzv. Geoblockingu. Nájem automobilu nebo nákup chladničky, vstupenek na koncerty nebo do zábavních parků bude proto jednodušší.
Existují však ještě jistá omezení: prodejce nebude povinen doručovat v zemích, kde obvykle není aktivní. Jiné formy geoblockingu, jako například přístup k národním televizním programům v zahraničí prostřednictvím internetu, nejsou tímto zákonem upraveny.
Evropský parlament chce také lépe chránit práva spotřebitelů při online nákupu softwaru, elektronických knih, hudby a her. Musí mít více možností k nápravě, pokud se něco pokazí.

Záruční doba bude nejméně dva roky, pokud to rozhodne parlament. To je ještě třeba sjednat s členskými státy. Parlament také požaduje, aby stažení bezplatných aplikací bylo považováno za nákup, takže platí i práva spotřebitelů. "Pokud například aplikace způsobí, že se váš chytrý telefon zhroutí, ať už je to zdarma nebo ne, musí to pak prodávající opravit," říká poslanec Dennis de Jong.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CezchTrade v Rotterdamu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: