Otevřená data: Soutěž o nejlepší aplikaci ovládl Hlídač státu

22. 11. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Fond Otakara Motejla vyhlásil vítěze 5. ročníku soutěže, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na Open datech. Vítězná aplikace Hlídač státu se díky otevřeným datům zabývá kontrolou financování politických stran, vazbami politických stran na sponzory, příjmy sponzorů ze státních zakázek a analýzou dat z registru smluv.

Smyslem soutěže je podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat. Do letošního ročníku se přihlásilo 24 mobilních a webových aplikací. Ocenění získala nejlepší studentská aplikace, speciální je Cena Fondu Otakara Motejla. Tři nejlepší aplikace přebírají finanční odměnu ve výši 20 000, 15 000 respektive 10 000 korun, a dále věcné ceny a exkluzivní mentoring.

Porota u soutěžících projektů hodnotila dopad, míru inovace, funkčnost a využití otevřených dat.

Vítězná aplikace Hlídač státu, jejímž autorem je Michal Bláha, představuje aktuálně nejsilnější nástroj na kontrolu hospodaření státu a vazeb veřejných institucí a politických stran na osobní i firemní sponzory. Přehledně propojuje aplikace Hlídač smluv, Hlídač politických financí a Hlídač osob. Ty ukazují, jak velkou roli hrají Opendata při kontrole transparentnosti státu a veřejných financí. Všechny informace jsou navíc srozumitelným způsobem zpřístupněny laické veřejnosti, novinářům i úřadům.

„Loňské ocenění Hlídače smluv přineslo projektu zaprvé zviditelnění, ale také kredibilitu a hlavně nám otevřelo dveře do státní správy. To nám pomohlo pochopit problematiku také z pohledu úředníků, nikoli pouze uživatelů. Vyhrát i v tomto ročníku je pro nás ještě větší závazek. Přejeme si všeobecnou akceptaci otevřených dat od státní správy a budeme se o ni i nadále snažit. Otevřená data znamenají zprůhlednění státní správy, kdy se vztah mezi úředníkem a občanem zrovnoprávňuje,“ uvádí ke svému letošnímu vítězství Michal Bláha.

Uspěla i inventura poslaneckých hlasování

Druhé místo v soutěži získala Inventura hlasování ve Sněmovně 2013-2017. Tato volební kalkulačka přehledně zprostředkovává možnost ověřit shodu vlastních postojů s postoji jednotlivých poslanců a poslankyň z uplynulého volebního období. Aplikaci před volbami využilo více než 400 000 lidí, což dokazuje výši jejího společenského dopadu a schopnost napomáhat tomu, aby občané činili ve volbách informovaná rozhodnutí.

Třetí místo obsadila Databáze prázdných domů v ČR, jež shromažďuje data o zmizelých, zchátralých či zachráněných nemovitostech. Cílem aplikace je záchrana významných staveb, zahájení dialogu s vlastníky a nalezení nového vhodného využití těchto budov. 

V kategorii o nejlepší studentskou aplikaci, jejíž vítěz je odměněn sumou 10 000 korun, vyhrála Netradiční vizualizace: Volby 2017, kterou připravili studenti Střední školy zemědělské a potravinářské z Klatov. Jejím cílem je netradiční zobrazení informací o volbách do Poslanecké sněmovny. Studenti ukazují informace, které se běžně nepublikují, například průměrný věk kandidátů, nejčastější titul apod. Porota soutěže se shodla na tom, že je velmi cenné, když se na středních školách otevřená data dostávají do výuky. Podobné aktivity podporují u mladých lidí zájem o veřejné dění a schopnost hledat v této oblasti relevantní informace. Stejně tak zdůrazňují význam otevřené veřejné správy pro aktivní občanství.

Cenu Fondu Otakara Motejla pro aplikaci, která přispívá k transparentnosti a lepšímu fungování veřejné správy, a sumu 10 tisíc korun převzalo Ministerstvo financí ČR a spolek Otevřená města za jejich aplikaci CityVizor. Jde o příklad unikátní spolupráce veřejné instituce a samospráv, které chtějí sdílet náklady na IT služby. Aplikace je určena obcím a městům a umožňuje jim publikovat údaje o svém hospodaření v přehledné a občanům přístupné podobě. Porota oceňuje nejen to, že zvyšuje transparentnost obcí, ale i to, že je dostupná jako opensource, čímž šetří veřejné finance a ukazuje na důležitost sdílení technologií mezi úřady.

„Je skvělé, že v tomto ročníku byly oceněny i dva projekty politických stran, Pirátů a STAN. To znamená, že se otevřená data stávají politickým tématem,“ uvádí Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC.

„Trendem 5. ročníku soutěže je další zvýšení společenského dopadu vítězných aplikací. Hlídač státu doslova pomáhá otevírat oči nad hospodařením státu - jeho objevy a nástroje slouží jako “informační servis” pro řadu novinářů. Druhé místo pro Inventuru hlasování je zasloužené i za množství lidí, které oslovila před parlamentními volbami. Aplikace Prázdné domy kromě toho, že ukazuje, jak rychle a ve velkém přicházíme o část kulturního dědictví, je zajímavá také tím, že kromě otevřených dat využívá sběr informací od uživatelů webu napříč Českem. Propojení Opendat a crowdsourcingu je zajímavý trend, který ukazuje, že otevřená data krom jiného dokáží podnítit občany k participaci ve prospěch něčeho většího,” říká Michal Tošovský z Fondu Otakara Motejla.

Redakčně upravená tisková zpráva Fondu Otakara Motejla

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek