Páté podnikatelské fórum potvrdilo zájem Kyrgyzstánu o české výrobky a služby

24. 10. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Páté podnikatelské fórum potvrdilo zájem Kyrgyzstánu o české výrobky a služby Dne 17. října 2018 se v hlavním městě Kyrgyzstánu Biškeku uskutečnilo v pořadí již páté česko-kyrgyzské podnikatelské fórum, které odhalilo nové možnosti spolupráce pro české firmy. Fórum bylo zorganizováno jako projekt ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou exportní bankou a kyrgyzskou pobočkou American Chamber of Commerce.

Podnikatelské fórum bylo z české strany zahájeno velvyslankyní České republiky v Astaně J.E. E. Žigovou a ředitelem odboru vnějších ekonomických politik Ministerstva průmyslu a obchodu ČR M. Pospíšilem. Z kyrgyzské strany vystoupil zástupce Ministerstva hospodářství Kyrgyzstánu. Následovala prezentace investičních příležitostí ze strany Agentury pro podporu a ochranu investic Kyrgyzstánu a prezentace jednotlivých přítomných českých společností. Klíčovou částí celé akce byla B2B jednání podnikatelů obou stran. Po obědě následovalo vystoupení o možnosti financování ze strany představitele České exportní banky. Jednalo se již o páté podnikatelské fórum s Kyrgyzstánem za poslední tři roky.

Fóra a následných B2B jednání se zúčastnila více než desítka českých společností z oborů vodohospodářství, automobilového průmyslu, strojírenství, ICT a dalších. Z kyrgyzské strany se zúčastnilo 60 podnikatelů, cíleně oslovených podle zaměření přítomných českých firem. Většina přítomných českých podnikatelů potvrdili přínos akce pro své aktivity v Kyrgyzstánu.

Česko-kyrgyzské podnikatelské fórum mělo velkou odezvu na české i kyrgyzské straně. Jednalo se o akci, kdy každý přítomný kyrgyzský partner měl konkrétní zájem specificky zaměřený na jednotlivou českou firmu. Jednání se prodloužila i na další dny, kdy často zahrnovala návštěvu místní firmy. Klíčovým prvkem je možnost financování projektů ze strany České exportní banky, která v zemi dosud již financovala cca 20 menších projektů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Astaně (Kazachstán). Autoři: Luboš Joza a Olga Kalinová, ekonomičtí diplomaté.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek