Pavouci z Liberce triumfovali v Tokiu

31. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Liberecká společnost Elmarco se na japonském trhu prosadila s unikátními stroji Nanospider. Ty se používají k výrobě miniaturních vláken s výjimečnými vlastnostmi.

Česká firma Elmarco uspěla na japonském trhu v oblasti, kde jsou právě Japonci tradičně silní – v nejmodernější technice. Společnost začala jako první na světě prodávat pro průmyslové využití unikátní stroje Nanospider. Tito „elektroničtí pavouci" spřádají velmi tenká nanovlákna, která mají vynikající vlastnosti využitelné v mnoha oblastech. Látky z těchto vláken lze použít například jako velmi lehkou a dobrou izolaci, lze díky nim ztišit provoz domácích spotřebičů nebo se z nich dělají vysoce účinné filtry.

V Japonsku už sedm let

Nanovlákna se používají například k výrobě špičkových filtrů.Nanospidery jsou velmi sofistikované stroje, cena jediného kusu se pohybuje až v řádech desítek milionů korun. Firma Elmarco, která úzce spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberec, prodala jen do roku 2012 už sto těchto unikátních strojů. Prakticky každý jednotlivý Nanospider se dolaďuje podle speciálních požadavků zákazníků.

V Japonsku otevřelo Elmarco pobočku v roce 2008. „V Asii realizujeme zhruba čtvrtinu našich celkových prodejů a podíl Japonska je okolo deseti procent,“ uvádí jednatel společnosti Miloslav Masopust. „Máme tam nejvíce instalací u průmyslových firem s tím, že naše stroje využívají především pro vlastní výzkum a vývoj nanovlákenných materiálů. Pokud bych měl jmenovat jednu finální aplikaci nanovláken, pak by to byla oblast kapalinové filtrace, ve které působí dva naši největší japonští zákazníci,“ pokračuje Miloslav Masopust.

Manažerem ať je Japonec

Že na japonský trh Elmarco hodně sází, to dokladuje i fakt, že právě v Tokiu loni představila firma svou poslední technickou novinku. Šlo o světovou premiéru stroje NS Lab. Ten umí vyrábět nanovlákna ve formě silné a homogenní vrstvy, a to bez použití trysek. Právě za tento stroj získala loni Česká republika zvláštní cenu na největším veletrhu nanotechnologií Nanotech v Tokiu.

Firma Elmarco začala vyrábět Nanospidery první na světěSvoji novinku tam Elmarco představilo ve spolupráci s agenturou CzechTrade. „Podporu agentury CzechTrade využíváme, nejviditelnějším příkladem je právě veletrh Nanotech, kde CzechTrade organizuje společnou českou expozici. Té se účastníme již několik let a pokaždé předvádíme i živou výrobu nanovláken na Nanospideru. Oceňujeme i spolupráci s českou ambasádou v Japonsku, která je velkou podporou pro naše kolegy v japonské pobočce,“ uvádí Miloslav Masopust.

V Japonsku si firma ověřila, že tamější pobočku musí vést ideálně Japonec, který může pro obchod využít své kontakty a znalost prostředí, jakou nemůže český manažer nabídnout. Firma v současnosti vyvíjí už druhou generaci Nanospiderů a pří vývoji a výzkumu se opírá o zázemí na univerzitní půdě v Liberci. Možnosti Nanospideru dále zkoumají a rozvíjejí i samotní klienti. Vedle Japonska má Elmarco důležitou pobočku také ve Spojených státech amerických.

Nanovlákna jako náhrada kostí

I na letošním Nanotechu 2015 v Tokiu slavila společná česká expozice úspěch. Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci, jako zástupce klastru technické textilie Clutex, představila vzorky nanovláken určených pro výrobu cévních náhrad, náhrad kostí, kolenních chrupavek nebo kýlních sítěk. Ukázala také aplikaci nanovlákenné membrány používanou ve funkčních sportovních oděvech nebo struktury, které biologicky čistí odpadní vody.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek