Perspektivy umělé inteligence v Kanadě – příležitosti pro Českou republiku

18. 10. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Perspektivy umělé inteligence v Kanadě – příležitosti pro Českou republiku Na konci září navštívila Kanadu skupina českých expertů na umělou inteligenci, za účasti zástupců výzkumných institucí, start-upů a dalších společností. Cílem projektu ekonomické diplomacie bylo seznámit se s nejnovějšími trendy v oboru v Kanadě, zemi, která se drží na špičce rozvoje umělé inteligence, a nalezení potenciálních partnerů ke spolupráci.

Projekt, který byl společně zorganizován Generálním konzulátem ČR v Torontu, Velvyslanectvím ČR v Kanadě a agenturou CzechInvest a zrealizován za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany, zavedl členy české delegace do Montrealu, Toronta, Waterloo a Edmontonu, tedy do hlavních a klíčových center kanadské umělé inteligence.  Právě quebecká metropole Montreal, hospodářské centrum Kanady Toronto a hlavní město Alberty Edmonton jsou sídla nejvýznamnějších kanadských clusterů umělé inteligence, Waterloo je pak sídlem jedné z největších technických univerzit v Kanadě.

Země javorového listu představuje, vzhledem ke svému relativně malému počtu obyvatel, světovou špičku ve výzkumu umělé inteligence a vytváření aplikací. Univerzity ve třech zmíněných městech, University of Toronto, University of Montreal a University of Alberta se všechny řadí mezi TOP 15 univerzit v oblasti machine learning, což je výjimečný výsledek. Kanadský výzkumný a aplikační ekosystém zahrnuje více než 60 výzkumných centrech, přes 40 akcelerátorů a inkubátorů, 60 investičních skupin a více než 650 startupů.

To vše podporuje i snaha univerzit a kanadské vlády o rozvíjení talentu, soustředěného jak na získávání současných expertů, tak na přitahování doktorandských studentů. Kanadská vláda byla jedna z prvních zemí, které vytvořily národní strategii pro rozvoj umělé inteligence. Kanada je ovšem unikátní i tím, že tuto strategii nejen vytvořila, ale začala i prakticky implementovat a investovat do ní finanční prostředky.

Strategie má několik pilířů, mezi které patří rozvoj center excelence, podpora zvyšování počtu výzkumníků (prostřednictvím garantovaných profesorských míst), rozvoj výzkumné národní komunity a v neposlední řadě snaha o udržení si globální role v rozvoji umělé inteligence.

Členové české delegace se mohli seznámit s fungováním všech tří hlavních center kanadské umělé inteligence, způsobem jejich fungování i podporou, jaké se jejich rozvoji dostává. Svá výzkumná centra mají v Kanadě společnosti jako Amazon, Google, Microsoft, Samsun, LG, Nvidia, Uber, Facebook, DeepMind a mnoho dalších. V zásadě se v Kanadě také poměrně úzce propojují právě univerzit a výzkumná centra se soukromým sektorem, který vnímá rozvoj umělé inteligence jako obrovskou příležitost.

Projekt ekonomické diplomacie tak umožnil českým zástupcům nejen získat velmi dobrou představu o současných trendech ve světové špičce AI, ale také navázat základní kontakty, na které bude možné v budoucnu pracovat. Zároveň také může kanadská zkušenost sloužit jako v některých ohledech inspirace pro Českou republiku, která má pro rozvoj vlastního ekosystému velmi dobré vstupní podmínky, spočívající například v proporčně srovnatelné akademické základě, včetně počtu studentů, či obrovském potenciálu spolupráce se silným českým průmyslovým sektorem. 

Česká delegace na jednání s University of Toronto

Jednání členů delegace s University of Toronto 

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Torontu (Kanada). Autor: David Müller, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek