Na MSV se představila budoucnost českého strojírenství

8. 11. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně je dnes největší přehlídkou průmyslu ve Střední a východní Evropě. Letos připomněl významné milníky stoleté historie československého průmyslu a představil inovace, se kterými vstupujeme do dalšího století.

 Hlavní téma Průmysl 4.0 bylo dominantní v celé řadě expozic. Představili se v nich roboti a stroje s plně automatizovaným řízením výrobního procesu.

Česko patří mezi evropské průmyslové velmoci a strojírenství je historicky pilířem tuzemské ekonomiky.

V Brně Češi otevřeli novou kapitolu průmyslové éry a předvedli světovému publiku skvělou kondici naší průmyslové základny. Například průmysl obráběcích a tvářecích strojů by měl podle Svazu strojírenských technologií (SST) zaznamenat rekordní rok. „Letošní rok měl být ve výsledcích ještě lepší než nejúspěšnější rok 2015,“ upřesnil ředitel SST Oldřich Paclík.

Výjimečný ročník

Letošní veletrh byl ve znamení několika významných výročí: šlo o šedesátý ročník veletrhu, a zároveň se slavilo 90 let od založení brněnského výstaviště a 100 let od vzniku Československa.

Partnerskou zemí bylo Slovensko, které je po Německu druhým největším zahraničním obchodním partnerem České republiky. Ze země pod Tatrami přijela na veletrh stovka tamních podniků. V česko-slovenském formátu proběhlo i zahájení MSV a Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se poprvé v historii zúčastnili premiéři obou zemí.

Výstava 100RIES představila stovky československých průmyslových legend uplynulého století.

Historie Svazu průmyslu a dopravy navíc opisuje dějiny československého státu. Letos slaví stoleté výročí, respektive navazuje na Svaz průmyslníků založený roku 1918. Jak šel čas ve stoleté česko-slovenské průmyslové a hospodářské historii připomněla na MSV unikátní výstava 100RIES. Šlo o ukázku stovky československých průmyslových legend uplynulého století.

„Právě za první republiky patřily československý průmysl a strojírenství ke světové špičce, ať už šlo o automobilový průmysl, železniční dopravu, strojírenství, zbrojařství či rozvíjející se letectví,“ připomněla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Mezi 45 exponáty výstavy bylo i jednáct světových unikátů, které připomněly dnes už legendární výrobky československé produkce. Do Brna se vrátila také replika sochy T. G. Masaryka frézovaná přímo před zraky návštěvníků třímetrovým robotem.

Jak to v Brně žilo?

Přes 1650 vystavujících firem z 32 zemí obsadilo více než 45 tisíc metrů čtverečních (pro představu jde o plochu větší než Václavské náměstí v Praze nebo šest fotbalových hřišť na stadionu v  Edenu). Přehlídka nových technologií zaujala nejen odborníky, ale také běžné návštěvníky, kterých přišlo více než osmdesát tisíc.

Zhruba polovina všech vystavovatelů - tedy přes 800 firem - přijela ze zahraničí. Nejvyšší zastoupení měly Německo, Slovensko, Čína, Itálie a Rakousko. Zahraniční návštěvníci dorazili z více než padesáti zemí. Veletrh si prohlédla řada delegací a obchodních misí, jež přicestovaly mj. z Angoly, Číny, Japonska, Ruska nebo Běloruska.

MSV je totiž klíčovou domácí diskuzní platformou pro obchodní kontakty mezi českými a zahraničními podnikateli a místem propojení byznysu se státní správou. Veletrh doprovázely odborné semináře na aktuální technická, obchodní, exportní a ekonomická témata. Doprovodných akcí bylo letos osm desítek, což je rekordní počet.

Výrobě vládne automatizace, obchod je o osobních vztazích

Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade, která tuzemským firmám pomáhá uspět ve světě, svolala do Brna šéfy svých zahraničních kanceláří, kterých je na pěti kontinentech více než padesát. 

Ti byli českým firmám k dispozici na řadě akcí, přičemž tou hlavní byl Meeting point CzechTrade – tedy individuální konzultace ředitelů zahraničních kanceláří se zástupci firem. Ti mají za úkol zprostředkovat podnikatelům aktuální informace ze světových trhů, přiblížit tamní dění a příležitosti pro české firmy.

Další zavedenou akcí, jíž CzechTrade pro zástupce českých podniků už několik let pořádá, jsou takzvané Sourcing Days. Tato jednání vám přivedou významné zákazníky doslova před brány firmy, na vás už je zaujmout a přesvědčit je o svém produktu.

V Brně v rámci Sourcing Day skupiny MOL jednali maďarští nákupčí s vybranými českými podniky o možnostech dodávek pro projekt modernizace rafinérií po celé Evropě, do které hodlá ropný a plynárenský gigant investovat pět miliard dolarů.

Na teritoriálních seminářích CzechTrade se pak zástupci firem na veletrhu dozvěděli, jak uspět na trzích Velké Británie a Nizozemska. S označením Doing Business se diskutovali tamní aktuální trendy, příležitosti, překážky, ale i cesty, jak se jim vyhnout.

Slibné trhy na (jiho)východě

Za slibné trhy označil CzechTrade Izrael, Turecko a Spojené arabské emiráty. Seminář, věnovaný těmto lákavým vývozním destinacím, proběhl v Exportním domě, kde ve společné expozici spojily síly Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zahraničních věcí, Exportní a garanční společnost EGAP, agentura CzechTrade, Ministerstvo obrany, Česká exportní banka a další české i slovenské státní instituce podporující export.

Po dobu konání veletrhu hostil Exportní dům řadu odborných a doprovodných akcí, zaměřených především na podporu vývozu.

U příležitosti zahajovací tiskové konference představil premiér Andrej Babiš novou koncepci integrace státní podpory exportu a propagaci Česka v zahraničí. Tu má na starosti ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

„Vytvořili jsme spoustu organizací jako CzechTourism, CzechTrade, CzechInvest, EGAP i Česká exportní banka. Ale nemají společnou koncepci. Musí vystupovat v zahraničí jednotně. Jejich integrací by mohla vzniknout úspora 130 milionů korun," řekl v Brně Andrej Babiš.

Pojďme do pavilonu Z

Zde se představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu na společném stánku s agenturou CzechTrade a dalšími příspěvkovými organizacemi. Expozice s podtitulem „100 let československého průmyslu - tradice a budoucnost“ připomněla významné historické milníky a nabídla vyhlídky do další éry.  

Za zmínku stojí průvodce, který tu držel krok s dobou a novou kapitolou průmyslu – automatizací a robotizací. Seznamte se, robot Papper. Mluvil česky, pro hosty měl připravený speciální znalostní kvíz, a návštěvníky pobavil tancem.

Právě na resortní stánek pozvala Marta Nováková bývalé ministry průmyslu a obchodu. V rámci MSV se tak stalo poprvé v historii. Pozvání přijalo osm bývalých šéfů rezortu, kteří sloužili ve funkci od roku 1992.

Za Česko dnes kope jeden Tým

 Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková představila v Brně novou platformu pro sdílenou podporu českého exportu Tým Česko. Tvoří ji zakládající státní agentury CzechTrade, CzechInvest, Technologická agentura ČR (TA ČR), finanční instituce Exportní garanční a pojištovací společnost (EGAP), Česká exportní banka (ČEB) a Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), které se rozhodly systematicky a intenzivně spolupracovat.

Bylo nás šest už je ovšem minulostí, Tým Česko totiž nedávno posílil o dalšího člena - agenturu CzechTourism. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v Brně uvedla, že CzechTourism, který spadá pod její resort, už připravuje variaci na reklamní kampaň "Czech Republic: Land of Stories", která propagovala Českou republiku jako zemi příběhů. Nová kampaň představí Česko jako místo, kde je dobré podnikat a investovat.

Aktuálně je Tým Česko sestavou sedmi institucí, která byla v Brně stvrzena podpisem společného memoranda o sdílené podpoře podnikání mezi institucemi platformy pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.

Spolupráce těchto institucí umožní mimo jiné zachytit a předávat informace o potřebách firem a následně vytvářet individuální nabídky na míru každé jednotlivé firmě v rámci jejího podnikatelského cyklu - od nápadu, přes vývoj, výrobu, tržní lokalizaci až po expanzi na zahraniční trhy.

Zakládající šestice státních institucí sdružených v Týmu Česko se v Brně představila na společném semináři Sdílená podpora podnikání, jehož cílem bylo na jedné adrese poskytnout tuzemským podnikatelům ucelené informace o možnostech státní podpory.

 

Anna Uljačenková

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek