Pivo Staropramen bude nově vařeno v licenci v Gruzii

27. 3. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Pivo Staropramen bude nově vařeno v licenci v Gruzii Gruzínská pivovarnická firma „Natakhtari“ dne 22. března 2018 slavnostně zahájila licenční vaření piva Staropramen. Dosud byl Staropramen v Gruzii k dispozici pouze z dovozu.

Nyní lze očekávat razantní snížení jeho ceny, a tím i zvýšení objemů jeho prodejte. Firma Natakhtari tímto krokem navazuje na svou úspěšnou spolupráci s firmou Velkopopovický Kozel, jejíž pivo ve svém pivovaru v licenci vaří již od července 2014.

Pivo jako nápoj je v Gruzii čím dál tím více populárnější. Tradičně je sice Gruzie vinařskou zemí (s delší tradicí než například Francie), ale po pivě je především v létě čím dál větší poptávka. Pití piva je v módě především mezi mladými lidmi a české pivo má v Gruzii velmi dobré renomé a je vnímáno (spolu s německým) jako nejlepší na světě.

Druhá česká pivní značka vařená v Gruzii

Staropramen není první značkou českého piva, která se v Gruzii vaří. Firma Natakhtari již od července 2014 vaří ve svém závodě v licenci pivo Velkopopovický Kozel. Stejně jako Staropramen byl i Kozel dříve do Gruzie dovážen. Vaření Kozla v Gruzii umožnilo snížit jeho cenu a zaujmout cca 8% podíl na gruzínském pivním trhu.

Dostupnost českého piva v Gruzii

Velvyslanec České republiky Tomáš Pernický ve své projevu při zahájení vaření Staropramenu zdůraznil, že gruzínští milovníci piva mají nyní mimo v Gruzii vařeného Kozla a Staropramenu možnost si zakoupit ještě asi 7 českých značek piva, které jsou v Gruzii dostupné jak v obchodech, tak v některých restauracích.

Příležitost pro další české pivovary

Vzhledem k popularitě českého piva mají i další gruzínské pivovary zájem na licenčním vaření českého piva. Pro české pivní značky má taková spolupráce velké výhody – v závislosti na konkrétních podmínkách smlouvy získává z každé prodané lahve určitý podíl. Vzhledem k místní výrobě a tedy odbourání vysokých přepravních nákladů vždy vzroste prodej licenčně vařeného piva a tím pádem i zisky zúčastněných firem.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tbilisi (Gruzie). Autor: Jiří Preclík.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek