Plánovaná opatření pro zvýšení ochrany spotřebitele při internetovém prodeji

7. 6. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 07.06.2019

Ochrana spotřebitele u elektronického prodeje je dlouhodobou prioritou zemských ministerstev pro ochranu spotřebitele. Na spolkové konferenci těchto ministerstev byla představena iniciativa pro ochranu před tzv. "fake shops", tedy falešnými online obchody. Na často příliš levné nabídky těchto obchodů naletělo již 4 miliony spotřebitelů a trestání těchto podvodných praktik je stále velmi problematické. Zejména z důvodu častého využití zahraničních serverů a jejich krátkodobé existence.
Za účelem zvýšení bezpečnosti spotřebitelů navrhují zástupci ministerstev zavést veřejný registr s evidencí těchto falešných obchodů. Dále pak specializovaný jednotný kontaktní bod pro vyšetřovatele, neboť v současnosti mají bezpečnostní složky a jejich standartní procesy v boji s podvodníky nevýhodu díky vysoké rychlosti založení a rušení těchto "fake shopů". Takový registr již existuje kupříkladu v Rakousku.
Třetím navrženým opatřením je poté zpřísnění podmínek pro poskytnutí domény ".de", která by do budoucna měla být využitelná pouze při ověření totožnosti majitele nově vytvořené internetové stránky. A tedy i posílení následné vymahatelnosti při prokázání podvodného jednání. Tato "domácí" doména je významná z hlediska psychologického pocitu bezpečí na straně německého spotřebitele.

Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu.
Zdroj: Süddeutsche Zeitung, sueddeutsche.de, 23.5.2019

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: