Platby v Česku by měly zrychlit. Díky novému ceníku centrální banky

29. 12. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Podle nových pravidel by měly náklady u převodů v dopoledních hodinách klesnout z 8 haléřů na nulu. Podle bank je však důležitějším efektem směřování k systému rychlých plateb, které převedou peníze do 20 vteřin během celého dne po 365 dní v roce.

Zásadní změna v platebním styku v českých bankách odstartuje od 1. ledna roku 2017. Alespoň podle zástupců FinTech sféry, tedy oboru inovačních finančních produktů spojených s internetem.

„ČNB změnila ceník CERTIS aby zrychlila platební styk. Efektivně to znamená, že když do banky zadáte platbu kdykoliv dopoledne, přesně do 13:00, tak za to, že ji vaše banka doručí kdykoliv ten den do jiné banky, nemusí podle nového ceníku platit 8 haléřů, jak tomu bylo doposud,“ upozorňuje Adam Šoukal, jednatel společnosti Investiční aukce.

„Banky by tedy měly přestat zpoplatňovat takzvané expresní platby zadané v dopoledních hodinách, protože jim s touto službou nevznikají žádné vícenáklady,“ zdůrazňuje Adam Šoukal.

„Stejně tak nebude existovat důvod, aby zákazníkům, kteří zadali platbu například v 11:00 dopoledne, nechali v bance ležet peníze na svých účtech ještě celou noc, odeslali je až druhý den ráno a tím si optimalizovali bilance,“ zdůrazňuje Adam Šoukal.

Banky analyzují, jak budou reagovat

Česká národní banka potvrdila, že se změna v novém ceníku objevila. „Snížení ceny v období od 9 do 13 hodin v novém ceníku systému CERTIS může banky motivovat k úvaze o zlevnění jejich převodů prováděných v rámci jednoho dne,“ vysvětluje mluvčí ČNB Denisa Všetíčková. „Pokud se zaměříme na základní cenu prioritní položky zpracované v dopoledních hodinách, pak její cena od 1. ledna 2017 poklesne ze stávajících 5,00 Kč na 1,00 Kč,“ doplňuje Denisa Všetíčková.

Snížení poplatku však nemusí být automatické. „Kalkulace cen za platební styk jsou plně ve správě jednotlivých komerčních bank. Rozhodnutí, ve kterém poplatkovacím pásmu předá komerční banka platby systému CERTIS, závisí na nastavení platebního styku konkrétní komerční banky a je ovlivněno lhůtami uvedenými v zákonu o platebním styku,“ upozorňuje Denisa Všetíčková.

Banky potvrzují, že se změnou zabývají. Jejich reakce se však liší. Některé tvrdí, že již není co zlepšovat. „V přímém důsledku na změny sazebníku ČNB žádné výrazné změny nechystáme. Již nyní mají naši klienti možnost provádět platby zdarma,“ konstatuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Další banky se na nový ceník CERTIS připravují. „Změnu Sazebníku ČNB jsme zaznamenali a v současné době analyzujeme, co nám jeho razantní úprava, tedy především prodloužení I. pásma, přinese,“ konstatuje mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

„Domníváme se, že tato změna umožní hlavně větší flexibilitu a rychlost ve zpracování mezibankovních transakcí, jak budou banky postupně upravovat svoje systémy a využívat pro zasílání transakcí právě I. pásmo sytému CERTIS,“ doplňuje Kristýna Havligerová.

V Komerční bance nebude mít nový ceník ČNB na poplatky vliv. „Nový ceník CERTISu poplatky za odchozí tuzemské platby účtované Komerční bankou nijak neovlivní, protože již nyní je Komerční banka zpracovává optimálním způsobem, kdy dosahuje nejnižších možných nákladů či poplatků účtovaných ze strany CERTIS,“ reaguje mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Platba za 20 sekund

Ke zrychlení plateb by však podle něj dojít mělo. „Zlevnění poplatků CERTIS za odchozí tuzemské platby chápeme spíše jako přípravu České národní banky na nový typ tuzemských plateb, které by se měly zpracovávat v reálném čase, kdy po zadání platby klientem v jedné tuzemské bance by k připsání této platby na účet klienta v jiné bance nemělo uběhnout více než 20 sekund. Jedná se o takzvané okamžité platby, anglicky: instant payments,“ pokračuje Michal Teubner.

Na základě spolupráce bank a České národní banky na půdě České bankovní asociace podle něj vzniklo schéma tuzemských plateb, které by se zpracovávaly 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce, s provedením tuzemské platby do 20 sekund. „Bez ohledu na úpravu ceníku CERTIS a okamžité platby Komerční banka průběžně optimalizuje rychlost a způsob provádění plateb a posouvá časy pro předávání platebních příkazů klientů,“ dodává Michal Teubner.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek