Plátci daně z příjmů odevzdali 2,6 milionů přiznání, čtvrtinu v pozdějším termínu

13. 7. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Finanční správa dostala letos od podnikatelů a firem téměř 2,64 milionu přiznání k dani z příjmů. Více než 700 tisíc přitom odevzdali plátci později než v tradičním dubnovém termínu.

Zmíněná čísla dokazují, že přibývá těch, kteří využívají služeb daňových poradců. Tito podnikatelé mají na splnění svých povinností vůči berńáku více času (stejně jako subjekty, které mají ze zákona povinný audit) – a to každoročně do začátku července. Letos bylo nejzazším termínem pondělí 2.7. Mezi dubnem a červencem 2018 odešlo na finanční úřad asi 740 tisíc přiznání.

Většina pozdějších plátců je stále z řad firem (právnických osob). Jejich zástupci odevzdali přiznání později téměř ve dvou třetinách případů. Přibylo ale i fyzických osob podnikatelů, kterým vyplňuje přiznání poradce.

„Zvlášť u fyzických osob zájem o služby daňových poradců rychle stoupá. Od roku 2013 do roku 2017 narostl více než dvojnásobně,“ říká daňová poradkyně společnosti Tax Vision Blanka Štarmanová. Loni využilo možnosti odklad asi 15 procent fyzických osob, letos je číslo ještě o něco vyšší.

Důvodů zmíněného trendu je celá řada. Pro mnoho živnostníků je praktickým důvodem k odkladu přiznání a zaplacení daně nedostatek peněz na účtech na počátku kalendářního roku. Dalším usnadňují poradci orientaci v příliš složité daňové legislativě.

Kdo se povinnosti nevyhne?

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob (DPFO) podávají na finanční úřad všichni, kteří měli za loňský rok příjmy ve výši alespoň 15 tisíc korun. Na Businessinfo.cz najdete také podrobnosti o přiznání k dani z příjmů právnických osob.


Za celé zdaňovací období roku 2017 dostala finanční správa 2,64 milionu odevzdaných daňových přiznání. Z tohoto počtu bylo 2,19 milionu od fyzických osob a 450 tisíc od osob právnických.

Růžových papírů ubývá

Stejně jako přibývá těch, kteří se spoléhají na experty přes daně, je v Česku každoročně více plátců, podávajících přiznání elektronicky.

Elektronickou formu letos zvolilo 18 % fyzických osob (loni 16 %) a téměř 92 % firem (loni 90 %). Za uplynulé dva roky se tak počet fyzických osob využívajících tuto formu podání zvýšil o 5 procent a počet právnických osob o 4 procenta.

 „Vidím jako velmi pozitivní, že elektronické formy podání a jejích výhod využívá každým rokem čím dál více poplatníků,“ hodnotí generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. „V rámci projektu portálu MOJE daně intenzivně pracujeme na tom, aby byla ještě atraktivnější a využívala ji většina poplatníků,“ doplňuje.

Daňové přiznání podávají dokonce i brigádníci z řad studentů či seniorů. Více si přečtěte v článku Blíží se čas sezonních prací. Jaké daně a kdy brigádníci odvádějí?

jap 
s využitím tiskové zprávy Generálního finančního ředitelství ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek