Platíme víc než zaměstnanci, upozorňují živnostníci na základě nové analýzy

27. 1. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Nekonečný spor o to, zda živnostníci (OSVČ) odvádějí odpovídající částky na zdravotní pojištění, pokračuje. Naposledy se do drobných podnikatelů opřely lékařské odbory, které nízké odvody živnostníků označily za jeden z důvodů, proč ve zdravotnictví chybějí peníze. Živnostníci ale tvrdí, že platí více než zaměstnanci.

„Lékařské odbory mají dobré cíle, ale s jejich realizací by měly začít především u sebe. Zjevně totiž selhává jejich kontrolní role ve zdravotnických zařízeních, kde jsou i odbory odpovědné za desetimiliardové úniky vlivem předražených zakázek,“ poukazuje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) Karel Havlíček.

Asociace si navíc nechala zpracovat analýzu, která porovnává odvody živnostníků, zaměstnanců a takzvaných státních pojištěnců. Tam patří nezaopatřené děti, důchodci, nezaměstnaní a další skupiny. Z analýzy vyplývá, že výše odvodů OSVČ je 13,5 % z vyměřovacího základu zdravotního pojištění. Celkem jde o 294 203 živnostníků, kteří na zdravotním pojištění zaplatili ročně 6,506 miliardy korun. Průměrný odvod zdravotního pojištění OSVČ je tedy 22 114 korun za rok.

U zaměstnanců je výše odvodů 4,5 procenta. Odvody zaměstnavatelů za zaměstnance, registrovaných u VZP, představují dalších 9 procent. Za 1 631 070 zaměstnanců odchází do VZP zdravotní pojištění ve výši 61 065 miliardy korun, z toho je zaměstnavatelem placeno 40,71 miliardy korun. Průměrný odvod zdravotního pojištění zaměstnance je tedy 37 439 korun za rok. Z toho je zaměstnancem placeno 12 479 korun za rok a zaměstnavatelem 24 960 korun za rok.

Výše odvodů státních pojištěnců je 845 korun za měsíc. Za 2 987 831 státních pojištěnců registrovaných u VZP je odváděno 25,736 miliardy korun. Průměrný odvod zdravotního pojištění za státního pojištěnce je tedy 8 614 korun za rok.

Živnostnici platí více než sami zaměstnanci

Z analýzy vyplývá, že OSVČ platí v průměru méně než zaměstnanec, a to o 41 procent. Pokud se ale nezapočítá to, co za zaměstnance platí zaměstnavatel, a bral by se čistý odvod zaměstnance, potom odvádějí OSVČ o 44 procent více než zaměstnanec.

Živnostníci zároveň přispívají o 157 procent vyšší částkou než státní pojištěnec. Podle asociace OSVČ do státního zdravotního systému platí přibližně dvojnásobek toho, co z něj čerpá.

AMSP rovněž upozorňuje na fakt, že živnostníci ručí za svoje aktivity veškerým svým majetkem a zároveň nemají prvních 14 dnů nemoci žádné prostředky plynoucí z nemocenského pojištění. Zaměstnanec na ně nemá nárok pouze první tři dny. Osoba samostatně výdělečně činná navíc nemá na rozdíl od zaměstnance proplácenou dovolenou.                                                                                   

Zatímco zaměstnanci mají během péče o nemocné dítě nárok na nemocenskou dávku ošetřovné,  OSVČ ho nemohou nikdy čerpat. AMSP ČR ještě připomíná, že při ukončení pracovního poměru mají zaměstnanci nárok na odstupné, navíc jim běží výpovědní lhůta, zatímco OSVČ mohou skončit ze dne na den a bez peněz.

K odborům se přidal premiér

Ještě před lékařskými odbory oživil diskuzi o odvodech živnostníků šéf odborářů Josef Středula. Podle něj by měli za třetinové platby dostat třetinovou zdravotní péči. K němu se připojil i předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Živnostníci zaplatí na platbách do systému zdravotního pojištění méně, než z toho systému čerpají a zdravotní péče o živnostníky je dnes dotována z odvodů zaměstnanců,“ uvedl premiér v České televizi.

Zlom v odvodech živnostníků přišel před pěti lety. Zatímco zaměstnanci zaplatili na daních z příjmů za rok 2011 celkem 119,3 miliardy korun, o 7,5 miliardy korun více než v roce 2010, živnostníci tehdy odvedli 2,9 miliardy korun, o pět miliard korun méně než za rok 2010. Zatímco zaměstnanci zvýšili odvody o 6 procent, u živnostníků se odvody z roku na rok propadly o dvě třetiny.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek