Podnik jako pevnost

23. 11. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

I když v posledních letech se o rizicích pro firmy hovoří především v souvislosti s daty a počítačovými systémy, stará dobrá zlodějina pro podniky znamená stále nemalé nebezpečí.

Přestože počet trestných činů loni klesl o 12 procent a majetkových trestných činů ubylo o 21 procent, neznamená to, že by firmy mohly být bezstarostné. Celkem 118 tisíc majetkových trestných činů ukazuje, že zlodějina se z tuzemska stále nevytratila. Potvrzuje to například zadržení trojčlenného gangu na Zlínsku počátkem letošního roku, který vykradl řadu firem a způsobil škodu ve výši několika milionů korun. Do podniků se dostávali rozbitím okna nebo vypáčením dveří.

Právě dveře bývají ve firmách často slabým místem. Odborníci proto doporučují instalaci takzvaných bezpečnostních dveří. Ty nabízejí například 19 jisticích bodů v případě vstupních dveří do objektu a 17 jisticích bodů u dveří do jednotlivých sekcí či kanceláří. Další ochranu zajišťují integrované seřizovací panty a pevné jisticí čepy.

Ocel, kov a dřevo

Pro kvalitní a odolné bezpečnostní dveře jsou rozhodující zejména použité materiály. Vhodná je kombinace oceli, kovu, dřeva a pevné výplně. „Jde hlavně o to, aby dveře odolaly hrubému násilí. To je 95 procent překonání dveří. Žádné sofistikované postupy, šperháky a planžety. Většina zlodějů jde a zkouší to. Tam, kde vidí dobré zabezpečení, se o to ani nepokoušejí. Proto je důležité je bezpečnostními dveřmi odradit,“ vysvětluje Ivan Pavlíček, jednatel firmy Next, která vyrábí bezpečnostní dveře od roku 1991.

Pro firmy, které mají větší areály, jsou podstatné bezpečné vrátnice. Stejně jako v mnoha dalších oborech se i tady prosazují „chytrá“ řešení. Vyspělé sofistikované systémy reagují na současná bezpečnostní rizika během přepravy i uskladňování zboží, doplňují, a v některých případech dokonce zcela nahrazují fyzickou ostrahu.

„Řada krádeží v logistických areálech je způsobená vlastními zaměstnanci firem,“
říká Jan Peroutka z bezpečnostní agentury Securitas.

Na trhu se objevily i bezobslužné vrátnice, které nepotřebují personál, nebo sofistikovaný kamerový systém RVS pro vzdálený dohled nad vozidly. „Chytrá bezobslužná vrátnice zvyšuje rychlost odbavení. Uplatňují se zde technické bezpečnostní systémy, které pomáhají zpřesňovat evidenci a kontrolu pohybu zboží a materiálu. Jde například o počítání zásilek, čtení automatických kódů nebo určování SPZ vozidel,“ vysvětluje Jan Peroutka z bezpečnostní agentury Securitas.

Kradou často zaměstnanci

Sofistikované kamerové systémy pak umožňují vzdálený dohled a zajišťují bezpečnost nákladu nejen na cestě, ale také během přejímky ve skladě. „Řada krádeží v logistických areálech je totiž způsobená vlastními zaměstnanci firem,“ upozorňuje Jan Peroutka. Krádeže jsou podle jeho slov poměrně běžným jevem, situaci napomáhá rovněž nedostatek lidí, který nutí firmy zaměstnávat i neprověřené pracovníky. Při podezření, že se ve skladech objevila organizovaná skupina zlodějů, lze nasadit skryté inteligentní kamery na platformě RVS (Remote Video Solutions).

Tento systém dovede díky pokročilým algoritmům vyhodnocovat sledovaný záběr, a nahrazovat tak oči strážného. Inteligentní kamery zvládnou například detekovat velikost snímaného objektu, rozpoznat, že v monitorovaném prostoru najednou chybí dříve zaznamenaný předmět, počítat lidi nebo mapovat jejich pohyb v areálu.

Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Dalibor Dostál.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek