Podniká jako obrazový kronikář města

14. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Po deseti letech byl konečně na dovolené, ale Petr Horák, ředitel lokální televize CMS TV, si nestěžuje

Práce redaktora ho vždy přitahovala, proto se rozhodl založit informační kanál pro Svitavy, Litomyšl a Českomoravské pomezí, který by obyvatelům regionu zprostředkovával obrazově místní kulturní akce. „Na rozdíl od televizí bulvárního typu, které natáčejí, jak lidé dělají druhým zle, se my snažíme zachytit to, co dělají lidé pro druhé v jejich zájmu,“ říká Petr Horák.

Od nápadu k realizaci

Myšlenka vlastního studia a informačního kanálu začala v Petru Horákovi zrát již v době, kdy působil jako dramaturg Klubu mládeže ve Svitavách. Tehdy pozvali do města téměř neznámou skupinu Rapmasters.

„Nebyla to příliš známá kapela, a tak nás napadlo, že natočíme krátkou videoupoutávku, kterou potom budeme pouštět různě v obchodech a také v klubu, kde bude kapela vystupovat. Dělali jsme fiktivní rozhovory s návštěvníky, což byli stále stejní tři lidé. Různě se převlékali a odpovídali na dotaz, co si myslí o skupině. Já dostal funkci redaktora. Přepadával jsem fiktivní návštěvníky, kladl jim otázky a zjistil jsem, že mě to baví,“ vypráví.

Vtipná reportáž zastupovala funkci reklamního spotu, ale pouze u zábavy nezůstalo. Kolem roku 1996 Petr Horák zjistil, že kabelová televize Kabel Plus jako jeden z prvních poskytovatelů kabelové televize v ČR buduje i místní informační kanály.

 „Rozjel jsem se do Prahy do Kabelu Plus, abych se podíval do studia. Zkusil jsem rozběhnout jednoduchý informační kanál. Když jsem ho vyzkoušel, vzal jsem ho na zastupitelstvo Svitav, kde jsem jim vše představil a přesvědčil je, že nejenže by Svitavy mohly mít svůj informační kanál, ale dokonce že by ho měly mít,“ vzpomíná.

Záměr se povedl a město sepsalo se studiem Petra Horáka smlouvu. V roce 1998 prošel kanál vylepšením a mezi blok textových a grafických informací začaly být vkládány první reportáže. Následně došlo v roce 2000 k rozšíření zpravodajské lokální televize i pro Litomyšl.

Technologie se nezastaví

Možnost mít vlastní televizní kanál s sebou však přinesla nejedno technologické úskalí. Potřeba poskytnout program i lokalitám mimo síť kabelové televize vyžadovala důvtip, neboť v tehdejší analogové soustavě nebyly volné frekvence pro pozemní vysílání. „Postavili jsme mikrovlnné spojovací trasy, pomocí nichž jsme signál dostali do uzlových bodů společných televizních antén v bytových domech,“ vysvětluje Horák.

Dalším mezníkem se stala digitalizace uchvacující CMS TV během roku 2012, tehdy televize začala figurovat ve vysílání regionálního multiplexu 5. Mezitím došlo k dalšímu bouřlivému rozvoji technologií.

„V průběhu času sice technika zlevňuje, ale v profesionální sféře to tolik neplatí. Čeká nás upgrade kamerové techniky i studia, příprava přechodu na vysílání v DVB-T2. Je třeba sledovat kvalitu a přizpůsobovat se,“ říká Petr Horák, který je zároveň reportérem, střihačem i komentátorem událostí.

Start pro mladé talenty

Kromě něho tvoří tvůrčí jádro syn Petr, manželka Jana a další příležitostní spolupracovníci, kteří se střídají při výrobě komentářů. V Litomyšli patří k týmu kameraman a střihač Tomáš Čermák nebo začínající nadějný filmař Dominik Kalivoda. Lidí, kteří prošli CMS TV a zalíbila se jim filmařina, je ostatně víc.

„Všiml jsem si, že malé televize se občas stanou jakoby líhní talentů. Mladí lidé zde dostanou šanci a potom pokračují dál a jsou úspěšní. U nás to byl například Marek Partyš, který natáčí krátké filmy, spoty a zkusil i animák. Nebo úspěšná dokumentaristka Tereza Klůsová Brázdová,“ říká k tomu Horák.

Zájem o lidi

CMS TV má trvalé smlouvy s městem Svitavy a s městem Litomyšl, na základě kterých se zavazuje odvést určité množství audiovizuální práce. Nejedná se však o jediný finanční zdroj televizní stanice a filmového studia v jednom.

Stejně důležité je pro finanční nezávislost také natáčení reklam, krátkých filmů nebo zprostředkování lokální inzerce. Smlouvy s městy nepřinášejí politikům právo nějak cenzurovat nebo si diktovat náplň programu. Mimo reportáže z kulturní oblasti se dostane i na zpravodajství ze sportu.

A co připravuje CMS TV do budoucna?

„Stále máme záměr postavit vysílač v Litomyšli a chceme se vrátit k natáčení medailonků o zajímavých lidech z regionu, o které velká média nikdy nezavadí, protože pro ně nejsou dost světoví nebo výstřední. Jsou ale naši,“ plánuje Petr Horák.

CMS TV

Založena 1996. Za dobu fungování CMS TV bylo pro vysílání vyrobeno přes šest tisíc reportáží. Pracovním a vysílacím útočištěm televize je rovněž pod taktovkou Petra Horáka studio Comvision, sídlící v multifunkčním kulturním centru Fabrika ve Svitavách.


Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Ilona Podivínská

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek