Podnikatelé jsou o něco méně optimističtí, zjistila ČSOB

4. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Přes aktuálně solidní růst českého hospodářství mírní podnikatelé svůj optimismus, pokud jde o budoucí vývoj. Dokazují to výsledky Indexu očekávání firem, kterým ČSOB sleduje náladu malých a středních podnikatelů, za 4. čtvrtletí roku 2016.

V posledním čtvrtletí 2016 klesl index ve srovnání s minulým kvartálem o 8,6 na 19,3 bodu.

Špetku pesimismu do jinak růžových očekávání zástupců firem přidala nejistota ohledně vývoje poptávky po zboží a službách. Další zkoumané oblasti – plánované investice a rozšiřování podnikání – zůstaly srovnatelné s minulým obdobím.

„Optimismus, i když je střízlivější, podnikatele neopouští a je odrazem solidního vývoje české ekonomiky. Růst hrubého domácího produktu má zdravý základ a letos bude pokračovat podobně slušným tempem jako loni,“ říká k výsledkům průzkumu výkonný ředitel Útvaru firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

„Očekávání podnikatelů v případě poptávky se o něco zmírnila, ale z historických dat vyplývá, že ve čtvrtém kvartálním období jsou odhady objemu poptávky vždy nejpesimističtější,“ doplňuje Manda.

Zvýšení poptávky pro první čtvrtletí 2017 očekává 41 % zástupců malých nebo středně velkých firem a živnostníků, což oproti předchozímu šetření představuje pokles o 12 procentních bodů. Pokles poptávky v nejbližším kvartále naopak předpokládá 24 % dotazovaných.

Chuť investovat se u zástupců podniků nemění. Celkem 44 % živnostníků a zástupců malých nebo středních firem odpovědělo, že jejich investice budou v letošním roce vyšší než loni. Mezikvartálně poklesl podíl podnikatelů, kteří chtějí více investovat, pouze o jeden procentní bod.

„Vítáme, že téměř polovina podnikatelů chce rozšiřovat investice a tím využívat nynější ekonomické stability a dostupných úvěrů pro zvyšování své konkurenceschopnosti,“ vyzdvihuje Petr Manda. Optimismus nadále převažuje také v případě rozšiřování podnikání. Expanzi plánuje v tomto roce více než pětina oslovených podnikatelů a firem a se zachováním činnosti ve stávajícím rozsahu počítá 60 % firem. Ukončení nebo přerušení podnikání zvažují jen tři procenta dotazovaných.

V rámci Indexu očekávání firem se monitoruje i spokojenost podnikatelů a živnostníků s celkovou ekonomickou situací, která se nadále drží na vysoké úrovni.

Se současnou hospodářskou kondicí České republiky je spokojeno 59 % oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem.

S využitím tiskové zprávy ČSOB

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek