Podnikatelská důvěra V Německu během února klesla

26. 2. 2018

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 26.02.2018

Dle čtvrtečních slov mnichovského institutu Ifo klesla německá obchodní důvěra v únoru o něco více, než se očekávalo. I tak však zůstává na vysoké úrovni.

Index podnikatelského klimatu institutu Ifo, jež sleduje podnikatelské klima v Německu, poklesl v lednu z 117,6 na 115,4. Index je stanovován měsíčně v rámci průzkumu, jež zahrnuje 7 tisíc německých firem. Odborníci předpokládali pokles indexu na zhruba 117,0 v průběhu února.

Vedoucí institutu Clemens Fuest uvedl, že německé společnosti byly méně spokojeny se svou obchodní situací. Ukazatel se však stále nachází na své druhé nejvyšší hodnotě od roku 1991. Fuest dále uvedl, že v prvním čtvrtletí došlo k ekonomickému růstu o 0,7 %.

V minulém měsíci zaznamenal index podnikatelského klimatu hluboký pokles ve zpracovatelském průmyslu. Německá ekonomika tak pomalu upouští od svého euforického období. Klaus Wohlrabe pro agenturu Reuters uvedl, že německá exportní euforie v důsledku silného eura poněkud oslabuje. Dále také uvedl, že situaci nepomáhá ani nejistota ohledně probíhajících koaličních rozhovorů o vytvoření nové vlády.

Podnikatelské klima se dále zhoršilo jak ve velkoobchodu, tak i v maloobchodu. V rámci průzkumu firmy negativně změnily hodnocení své současné obchodní situace a stejně tak i očekávání do budoucna. Nízký indikátor očekávání vykazuje i stavebnictví, ve kterém však současná obchodní situace dosahuje svého maxima.

Zdroj: Duetsche Welle, Reuters, DPA
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: