Podnikatelská mise doprovázela oficiální návštěvu předsedy Senátu PSP ČR v Albánii

1. 3. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Podnikatelská mise doprovázela oficiální návštěvu předsedy Senátu PSP ČR v Albánii Delegace podnikatelů doprovázela předsedu Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha během jeho oficiální návštěvy Albánie ve dnech 20. až 22. února 2018. Podnikatelé se během Česko-albánského podnikatelského fóra v Tiraně setkali se svými albánskými obchodními partnery a při návštěvě druhého největšího albánského města Durrësu se seznámili s investičními příležitostmi v tomto regionu.

Prvním bodem programu podnikatelské delegace byla prezentace Albánské investiční a rozvojové agentury (AIDA) v prostorách Velvyslanectví České republiky v Tiraně. Ředitel pro investice AIDA Genc Çeli zde seznámil přítomné české podnikatele s investičními možnostmi v Albánii, systémem podpory zahraničních investorů a odpovídal na dotazy podnikatelů.

Česko-albánské podnikatelské fórum následujícího dne v hotelu Rogner v Tiraně,  které slavnostně zahájili předseda Senátu Milan Štěch a předseda albánského parlamentu Gramoz Ruçi, bylo připraveno ve spolupráci Svazu průmyslu a dopravy ČR, Velvyslanectví České republiky v Tiraně a Svazu hospodářských a průmyslových komor Albánie.

Po úvodních vystoupeních ministryně pro ochranu podnikání Sonily Qato, náměstka ministerstva průmyslu  a obchodu Vladimíra Bärtla, náměstkyně ministra financí a ekonomiky Albany Shkurty, viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Stanislava Kázeckého a prezidentky Svazu hospodářských a průmyslových komor Albánie Ines Muçostepy následovala B2B jednání představitelů devíti českých firem různého zaměření s téměř čtyřiceti odpovídajícími potenciálními albánskými partnery.

Svaz průmyslu a dopravy ČR během podnikatelského fóra rovněž podepsal Memorandum o spolupráci se Svazem hospodářských a průmyslových komor Albánie.

Perspektivní oblasti spolupráce i pro další české firmy

Představitelé českých firem jednali v rámci B2B zejména o spolupráci zejména v oblasti strojírenské výroby, energetiky, zelených technologií a finančních služeb. Hospodářská spolupráce, mj. v oblasti infrastruktury, energetiky, turistiky a ekologického zemědělství, byla i jedním z hlavních témat bilaterálních jednání delegace českého Senátu s albánskými partnery.

Dalšími perspektivními oblastmi pro vzájemnou spolupráci českých a albánských firem je v oblasti infrastruktury – modernizace albánských železnic, vozového parku, popř. účast při výstavbě zamýšleného nového letiště u Vlory, jakož i v klasických albánských odvětvích jako je geologie a těžba surovin s textilní a obuvnický průmysl.

Návštěva Durrësu

V přístavním městě Durrësu se v prostorách městské radnice podnikatelé i celá česká delegace v čele s předsedou Senátu Milanem Štěchem setkali s primátorem Vangjushem Dako, představiteli místní hospodářské komory a zástupci místní podnikatelské komunity. Během setkání jim byly prezentovány obchodní příležitosti a investiční možnosti v regionu.

Na závěr celá česká delegace navštívila v Durrësu výrobce kabelových svazků a přístrojů pro automobilový průmysl firmu Forschner Albania. V této firmě s německým kapitálem a českým managementem (Forschner má také dceřinou společnost v České republice), se delegace seznámila s úspěšným příkladem podnikání v Albánii, který v praxi dokazuje, že v této zemi lze investovat, vyrábět i vytvářet zisk, což by mělo povzbudit české podnikatele k ještě většímu zájmu o vstup na albánský trh.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tiraně (Albánie). Autor: Svatopluk Opěla, vedoucí obchodně ekonomického úseku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek