Podnikatelské prostředí v Bělorusku se zlepšuje

16. 11. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Podnikatelské prostředí v Bělorusku se zlepšuje Běloruská vláda podniká konkrétní kroky směřující ke zlepšení investičního a podnikatelského prostředí v zemi. Po dvaceti letech ruší administrativní omezení na valutovém trhu.

Výrazného zjednodušení podnikání bylo dosaženo zavedením systému jednotného kontaktního místa pro získání stavebních povolení a zrušením povinnosti do jednoho měsíce od zahájení podnikání navštívit místní daňovou správu a registrovat účetní knihu (nyní tak lze učinit během 6 měsíců).

Nejvýznamnějším krokem však v letošním roce bylo rozhodnutí prezidenta o zrušení povinného prodeje cizí měny Národní bance Běloruska (dále jen „NBB“). Stalo se tak po více než dvaceti letech, poté co guvernér NBB potvrdil záměr pokračovat v měnové liberalizaci země. Pro české podnikatele a jejich běloruské partnery  to znamená, že už není třeba (1) povinně prodávat cizí měnu NBB (např. v roce 2015 činila 40% valutových příjmů), (2) žádat NBB o povolení k nákupu cizí měny, ani (3) žádat NBB o prodloužení doby uschování nakoupené měny. Podnikatelé mohou cizí měnu kupovat a používat podle vlastního uvážení. Tento krok zajistí větší svobodu podnikání a sníží administrativní náklady hospodářských subjektů.

Hospodářské reformy posunuly Bělorusko mezi třicítku zemí, které vytvářejí nejlepší podmínky pro zahájení podnikání a rozvoj zahraničního obchodu. Rovněž patří mezi pětici zemí s nejlepšími podmínkami pro registraci majetku. Výsledkem aktivní pozice vlády ve snaze zjednodušit podnikání je do určité míry lepší hodnocení podnikatelského prostředí v Bělorusku v porovnání se Švýcarskem, Japonskem, Slovenskem či Ukrajinou. Vyplývá to z každoroční hodnotící zprávy Světové banky s názvem Doing Business 2019. Země se umístila lépe než v minulém ročníku a posunula se na 37. pozici v globálním žebříčku 190 ekonomik.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Minsku (Bělorusko). Autor: Ivan Galat, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek