Podvody anglických manažerů mi vyrazily dech

21. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Firma LIKO-S dodala do Abú Dhabí 60 vestavěných učeben a Laboratoří. Obchodu ale předcházel neuvěřitelný příběh, kdy Češi narazili na podvody firmy vedené Angličany. „Mají v Anglii škraloup, a proto se schovali do emirátů,“ vysvětluje Martin Coufal, předseda dozorčí rady firmy LIKO-S.

Martin CoufalSpolečnost LIKO-S měla zatím ve Spojených arabských emirátech jen jednu zakázku, ale zato velice prestižní. Kam mířila?
V roce 2012 jsme dodávali 60 vestavěných učeben a laboratoří pro projekt Masdar Institute v Abú Dhabí. Je to velice prestižní stavba, jejíž architekturu navrhlo slavné britské studio Foster's. Finanční objem naší zakázky byl zhruba 1,1 milionu dolarů. Obchodu ale předcházel velice dramatický exportní příběh. Natrefili jste na podvodnou místní firmu.

Můžete prozradit, co se přesně odehrálo?
Byla to firma Reynard Middle East, která sídlila v Dubaji. Dnes už neexistuje. Její bývalý vlastník, generální ředitel i střední management, to všechno byli Angličané. Pro Emiráty je tohle dost typické – skoro nikdy jsem se na úrovni střed ního nebo vyššího vedení firem nesetkával se samotnými Araby. Podniky většinou vedou lidé ze zahraničí, často Angličané. Tenhle příběh ale vyprávím proto, že bych chtěl české exportéry před jednou věcí varovat. Nabyl jsem dojmu, že mnozí z těch Angličanů mají doma v Anglii nějaký škraloup, a proto se schovali do Emirátů. Takoví lidé pak samozřejmě nejsou spolehlivými obchodními partnery.

Jak jste se s onou firmou dostali do kontaktu?
Už od roku 2010 jsme komunikovali s několika místními společnostmi. Nakonec jsme se dohodli se zmíněnou firmou Reynard, že náš materiál dodáme jí a ona ho pak prodá finálnímu odběrateli.

To zní zdánlivě jako ideální a bezpečný obchod. Dodávka do vyspělých Spojených arabských emirátů, přes firmu vedenou Angličany, na prestižní stavbu...
Ano, také všechno vypadalo bezproblémově. Ale pak přišel první šok. Jednoho dne nám generální manažer Reynardu sdělil, že jejich firma zřejmě spadne do konkurzu. Jedním dechem nám ale nabídl, že on nastupuje k jiné firmě a že můžeme převést celý obchod k ní. Později se ukázalo, že chtěl prostě jenom byznys přetáhnout ke konkurenci. My jsme samozřejmě odmítli. On z firmy Reynard odešel, ale i tak nás několikrát kontaktoval a snažil se vynutit si provize za zprostředkování s tím, že pokud mu nezaplatíme, dokáže celý obchod překazit.

Takže chtěl vlastně obrat svého dosavadního zaměstnavatele. To ale je spíš jen neetické chování než vyložený podvod. Co se dělo pak?
Poté nastoupil na místo původního generálního manažera nový člověk a s ním jsme v březnu 2012 po snad osmihodinovém vyjednávání podepsali smlouvu. Vrátili jsme se pak do Česka a čekali na zálohovou platbu, kterou jsme si vyjednali. Platba nepřicházela a najednou nebylo možné s nikým z Reynardu komunikovat. Nakonec se sice z Emirátů ozvali, ale volal kupodivu ředitel firmy Modulor, která byla generálním dodavatelem na projektu. Vyrazil mi dech informací, že majitel Reynardu si jménem svého arabského sponzora vzal úvěr na zálohu ve výši půl milionu dolarů, převedl ji na své soukromé konto, pak zmizel do africké Keni a pátrá po něm Interpol.

Vznikla vám tím nějaká přímá finanční škoda?
Naštěstí ne. Nakonec jsme se dohodli se společností Modulor, že jim učebny dodáme napřímo, bez prostředníka. Také jsme už byli po předchozích zkušenostech velmi opatrní a nutili jsme je platit předem. Platba šla přes bankovní akreditiv. Projektový manažer Moduloru vždy přiletěl do České republiky, zkontroloval zboží před naložením do leteckého kontejneru a pak hned zadal příkaz k uvolnění platby. Vše muselo být naplánováno na minuty.

Takže jste vlastně na celé lapálii vydělali, protože jste nyní obchodovali bez prostředníka.
Jenomže ředitel firmy Reynard i po útěku majitele společnosti do Afriky nechtěl zrušit smlouvu a velmi razantně si začal vynucovat svoji provizi. Vyhrožoval mi pomstou ze strany jejich arabského sponzora, dokonce i fyzickou likvidací. Ten člověk se mi od prvního setkání nelíbil, byl to bývalý vojenský námořník, a jak se mi jednou svěřil, měl v Anglii velký průšvih automobilovou nehodu, kterou zavinil, a tak mu bylo v Emirátech lépe.

Stavba Institutu Masdar je v současnosti nejprestižnějším architektonickým projektem v Abú Dhabí.Jak jste na jeho nátlak reagovali?
Když už mi s jeho obtěžováním začala docházet trpělivost a kolegové mi radili, ať se hned obrátím na policii, požádal jsem o pomoc ředitele Moduloru. Ten zvedl telefon a zavolal jejich sponzorovi, což měl být dokonce příbuzný nějakého šejka... Neznám všechny detaily, jak to nakonec zařídili, ale je fakt, že od té doby jsem o nikom z Reynardu už nikdy neslyšel.

A jak tedy projekt dopadl?
Dopadl výborně, všichni byli s naší dodávkou velmi spokojeni. Učebny jsou využívány denně a dodnes bez jediné reklamace.

Nakolik podle vás může proti podobným vývozním průšvihům pomoct proexportní agentura CzechTrade?
Mám zkušenost, že v posledních letech se CzechTrade výrazně zlepšil. Samozřejmě hodně záleží na konkrétním člověku, který v příslušné zemi kancelář CzechTrade vede. My máme například v současnosti velmi dobrou zkušenost s panem Ivanem Kameníkem, který vede kancelář v Bombaji a pomáhá nám s obchodními kontakty v Indii.

Do Spojených arabských emirátů už se vrátit nechcete?
Chceme. Popadli jsme druhý dech a nyní to zkusíme v Emirátech jinak. Našli jsme tentokrát ryze arabskou firmu, kterou jsme pečlivě prověřili. Je to rodinná firma, stejně jako je ta naše, takže vztah k podnikání má založen na férovosti. Myslíme, že s ní to budou dobré obchody. Z dřívějších zkušeností jsme se poučili. Ono nakonec – ten export do světa, to je přece jedno velké dobrodružství.

Váš příběh tedy nemá být varováním před obchody v Emirátech jako takovými?
Vůbec ne, spíš jen chci exportéry upozornit, aby neztráceli svoji obezřetnost. Spojené arabské emiráty jsou velmi zajímavý a perspektivní trh, platí tam však tak jako všude: jsou tam lidé poctiví, ale také méně poctiví... a sem tam nějaký lupič.

Firma Liko-S

Rodinná firma ze Slavkova u Brna byla založena už v roce 1990. Dnes patří k předním světovým výrobcům montovaných příček. Napřímo zaměstnává asi 150 zaměstnanců. Na tuzemském trhu má v oboru zhruba padesátiprocentní podíl, pobočky má také v Chorvatsku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku či v Indii. Do dalších zemí vyváží prostřednictvím svých školených partnerských firem. Srdcem firmy je rodina spoluzakladatele a předsedy představenstva společnosti Libora Musila.


Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek