Pojištění exportu posoudí nový systém

6. 5. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Pojištění exportu posoudí nový systém Státní exportní garanční a pojišťovací společnost v současnosti testuje nový matematický program, který vypočítává u jednotlivých vývozních případů poměr rizika a přínosů pro českou ekonomiku. Výsledné skóre bude podpůrným ukazatelem, zda danou pojistku schválit.

Pokud vývozce požádá stát o pojištění exportu, bude jeho žádost posuzovat i nový matematický systém EPE. Ten zohlední například to, zda vývoz pomůže vytvořit nové pracovní příležitosti nebo kolik peněz přinese do veřejných rozpočtů. Matematický model vyvinula a v současnosti testuje státem vlastněná Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).

Výsledkem výpočtu je bodové hodnocení, které EGAP zohlední při schvalování pojistky. „Je to při schvalování jen podpůrný ukazatel," upřesnil generální ředitel společnosti Jan Procházka. Podle něj se může výsledné skóre promítnout i do ceny pojištění.

Mezi přínosy pro českou ekonomiku počítá EPE například také vývoz na nové trhy, export výrobků s vysokou přidanou hodnotou nebo rozvoj nového výrobního odvětví. Benefity porovnává s možnými ztrátami, které stát zaplatí v případě pojistné události. „Rizika při vývozu jsme znali vždycky, nyní víc sledujeme i přínosy pro českou ekonomiku," konstatuje Jan Procházka.

EGAP se dostala v poslední době pod mediální tlak zejména kvůli ztrátovým pohledávkám v Rusku. Nový model EPE chce proto společnost využít i k tomu, aby mohla lépe před veřejností hájit smysluplnost pojištění exportu.

V Rusku EGAP evidovala za první čtvrtletí roku 2015 přes 120 individuálně sledovaných případů za 54,6 miliardy korun, z toho 35 případů bude nutné podle Jana Procházky restrukturalizovat. Během prvního čtvrtletí společnost zároveň neevidovala žádnou novou pojistnou událost. Za první kvartál přišly z Ruska splátky pojištěných úvěrů za 600 milionů korun, což je podle Jana Procházky pozitivní signál.

EGAP předpokládá, že v roce 2015 pojistí vývoz celkem přibližně za 45 miliard korun. V roce 2014 to bylo 47,2 miliardy a na pojistném společnost vyplatila 3,6 miliardy korun, přičemž o rok dříve to bylo 2,3 miliardy. V letošním roce by pak mělo vyplacené pojistné podle Procházky ještě růst, další rok potom začít v meziročním srovnání klesat.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek