Pokles cen mléka v Nizozemsku

19. 12. 2017

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 19.12.2017

Mlékařům se tento rok velmi dařilo, ale příští rok to bude zase všechno jinak. Ceny mléka v roce 2018 opět poklesnou v důsledku nadprodukce, říká ekonomická kancelář ABN Amro.

V pondělí uvedli Statistický úřad (CBS) a univerzita ve Wageningenu, že zemědělci produkující mléčné výrobky po dvou skromných letech zaznamenali  úspěšný rok 2017 a jejich příjmy výrazně vzrostly. Důvodem byla zvýšená cena mléka.

Podle společnosti ABN Amro se zdá, že se na trhu vyvíjí tříletý cyklus s mlékem. Nedostatek  zajišťuje vyšší ceny másla, sýra a mléka. Výsledkem je vyšší produkce, která snižuje poptávku. Pokud výroba opět klesne, vzniká nový nedostatek a vše začíná od začátku. Společnost ABN Amro se domnívá, že nizozemští producenti mléka umně prodávají své výrobky dráž, protože zvyšování výroby v Nizozemsku není ovlivněno přísnějšími ekologickými předpisy. To znamená přesun na výrobky s vyšší hodnotou, jako jsou ekologické mléčné výrobky a značkové sýry. 

Banka uvádí, že ve druhé polovině roku 2018 bude cenový vývoj mléka ovlivněn především nabídkou v Evropské unii a v Nizozemsku. Produkce v Nizozemsku bude klesat v důsledku nových právních předpisů týkajících se fosfátů. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: