Poradna: Jak správně pojistit firemní auto?

24. 5. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Pořizujeme si do firmy poprvé nová auta, a to celkem sedm kusů. Jak správně přistupovat k jejich pojištění?
Michal H., Praha

Jako ve všem ostatním i zde platí, že kdo se zajímá, platí méně a dostane více. Tedy i v pojištění vozů, které vlastní a provozuje vaše společnost. Z našich zkušeností vyplývá, že zdaleka ne všechny firmy, ať již malé, střední, nebo dokonce velké, mají správně nastavenou péči o své flotily.

Problémem je už to, že část podnikatelů ani netuší, že flotilové pojištění existuje, nebo bere tuto nákladovou položku jako něco, co není hodno jejich pozornosti. Pravidelně se setkáváme se situací, kdy majitel několika firemních vozů (osobních i nákladních) řeší pojištění každého z nich individuálně. Může se stát, že tento přístup vychází firmu ve výsledku levněji. S velkou pravděpodobností se dá ale předpokládat, že právě institut flotilového pojištění nabízí lepší řešení, pokud jde o ceny i krytí rizik.

Jak tedy postupovat? Ať už máte, či nemáte pojištěna firemní auta v rámci flotilového řešení, doporučujeme každý rok udělat obnovu. V takovém případě se jednoznačně vyplatí zadat úkol makléřské společnosti, například i prostřednictvím internetu, která je zárukou, že zváží jak vaše potřeby, tak zároveň maximální škálu na trhu nabízených produktů. V současné době je nejvíce flotilových pojištění sjednáváno u ČSOB, Allianz a Kooperativy. Snaží se ovšem i ostatní pojišťovny, což dává do ruky výhodu právě klientovi. Můžete se bavit i s vaší současnou pojišťovnou, ale vždy je vhodné nechat si udělat nabídku i od konkurence.

Máte-li auta pojištěna na různých místech, určitě si zkuste vyžádat návrh na výše zmiňovanou flotilu. Je mýtem, že je třeba pojistit najednou minimálně pět vozů. V praxi vše funguje tak, že po jejím založení můžete pojistit jen jeden vůz. V průběhu následujících 12 měsíců mohou následovat další čtyři vozy, aby byla flotila uznána. Pokud k tomu nedojde, pojišťovna sama smlouvu vypoví. V případě, že uzavřete flotilové pojištění, nemusíte mít obavy, že po případné škodě na jednom voze stoupne v budoucnu zároveň cena i u vozů ostatních.

Samozřejmě věnujte pozornost nejen ceně, ale i rozsahu krytí a asistenčním službám, které dostanete. V posledních dvou letech vidíme na trhu vzrůstající poptávku i po připojištění DAS, tedy připojištění právní asistence. Ta se velmi hodí v případech, kdy řidiči nákladních vozů spáchají přestupek či jsou účastni dopravní nehody v zahraničí. Velmi často nevládnou ani jazykem, ani se nevyznají ve svých právech, a jsou tedy vystaveni riziku, že podepíšou dokumenty, které ve finále za viníka škody označí je, či firmu, pro kterou pracují. Jen v loňském roce takto naše mateřská společnost Renomia zachránila svým klientům náklady v řádu desítek milionů korun.

Převzato z časopisu Profit. Autor článku: Jakub Mráz, Suri.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek