Poslanci schválili CETA. Českým firmám otevře dveře do Kanady, říká ministr

13. 9. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Poslanecká sněmovna v polovině září ratifikovala hospodářskou a obchodní dohodu CETA mezi Evropskou unií, jejími členskými státy a Kanadou. Smlouva odstraňuje celní i netarifní bariéry a otevírá prostor pro volný obchod mezi Evropou a Kanadou.

Pro schválení dohody, která je obdobou dosud neschváleného partnerství TTIP mezi USA a EU, hlasovalo ve středu 13. září ve sněmovně 85 ze 132 přítomných poslanců, 37 jich bylo proti. Senát ratifikoval CETA již v dubnu.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka podpoří smlouva český export a usnadní tuzemským firmám přístup ke kanadským veřejným zakázkám, a to na federální i provinciální úrovni.

Dohoda, jejíž uzavření Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR dlouhodobě podporovalo, odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, jež dosud omezují obchodování mezi zeměmi EU a Kanadou. Její ratifikace je podle Havlíčkova rezortu skvělou zprávou pro české podniky a exportéry. Měla by jim pomoci k většímu uplatnění jejich výrobků na zámořském trhu.

„Jsem rád, že se nám podařilo prosadit a dokončit proces ratifikace i v Poslanecké sněmovně. Stálo to hodně úsilí, ale jsme přesvědčeni o velkém přínosu CETA pro české podniky. Jsem si jist, že dohoda podpoří náš export na kanadský trh a otevře dveře našim investorům a firmám v Kanadě,“  shrnul Jiří Havlíček.

Nárůst obchodní výměny až o pětinu

„Jedná se o významný dokument, který evropským a českým firmám usnadní vstup na další významný trh, čítající 35 milionů obyvatel. Kanada je jedním z našich nejdůležitějších mimoevropských spojenců, vyspělou průmyslovou zemí s mnoha příležitostmi,“ okomentoval schválení dohody premiér Bohuslav Sobotka.

Sobotka připomněl, že dohoda odstraňuje celní bariéry, ale zahrnuje i ochranu práv k duševnímu vlastnictví, veřejné zakázky a podporu a ochranu investic.

„Jakmile vstoupí v platnost, odstraní postupně 99 procent cel na průmyslové výrobky. Pozitivně se dotkne především strojírenského, hutnického a chemického průmyslu, ale také stavebnictví, IT technologií a služeb, naše firmy se budou moci ucházet o veřejné zakázky po celé Kanadě a samozřejmě naopak,“ shrnul Sobotka.

Podle analytiků by mohla CETA přinést nárůst obchodní výměny mezi EU a Kanadou až o dvacet procent. Evropská unie odhaduje, že aplikace smlouvy zvýší vzájemnou obchodní výměnu zhruba o 320 miliard korun ročně. Dohoda má podpořit také hospodářský růst a tvorbu nových pracovních míst.

Evropské firmy se budou moci bez jakýchkoli překážek účastnit kanadských veřejných tendrů a dohoda odstraňuje i další netarifní překážky. Rozhodnutím Sněmovny je dokončen ratifikační proces v parlamentu, CETA ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman. České firmy budou nicméně moci využívat všechny výhody již od 21. září.

Více informací najdete na www.businessinfo.cz/ceta.

Kalousek daroval komunistům máslo

Schválení dohody ve sněmovně neproběhlo úplně hladce. Do role bojovníků proti volnému obchodu s Kanadou se pasovali zejména poslanci KSČM.

Předseda komunistů Vojtěch Filip přesvědčoval, že dohoda snižuje standardy pro ochranu spotřebitele, které v Česku platí od roku 1992, a že na ni doplácejí čeští občané. „Mám zájem chránit občana České republiky před tím, aby nejedl jedovaté potraviny,“ prohlásil.

Ministr kultury Daniel Herman o Filipově projevu řekl, že poslanci vyslechli „klasickou protizápadní propagandu předsedy komunistické strany, která mohla být naplněním politického školení mužstva před 35 lety.“ Podle Hermana je bizarní, že o suverenitě ČR mluví představitel strany, která stojí za takzvaným zvacím dopisem, jež před 49 lety posloužil jako záminka pro okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

O humornou vložku se postaral exministr financí a poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek. Debata ve sněmovně se postupně stočila na téma, že už lidé nemusejí stát fronty na banány a na pultech obchodů nechybí máslo. Podle komunistů se ale na máslo aktuálně stojí dlouhé fronty. „Nezbylo než učinit pokus. Vyběhl jsem ven a bez problémů koupil máslo. Až si budou zase soudružky stěžovat, že stály frontu, ať přijmou dar od Kalouska, to jim bude jistě obzvlášť chutnat,“ řekl a daroval předsedovi poslaneckého klubu KSČM Pavlu Kováčikovi zakoupené zboží.

jap

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek