Poslední Trumpův obchodní útok na evropský Airbus by mohl postihnout i Kanadu

17. 6. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: US - Spojené státy americké, CA - Kanada
  • Datum zveřejnění: 17.06.2019

Není snadné odhadnout, zda lze tweety Amerického prezidenta Donalda Trumpa považovat za oficiální politiku, zda by mohly znamenat výhodu pro Kanadu, nebo zda se situace vyvine zcela jinak.

Efekty napětí v mezinárodním obchodu jsou patrné celosvětově, nedávno byly zaznamenány i Mezinárodním měnovým fondem jako snížení růstu světové ekonomiky. V Severoamerickém kontextu se situace odráží v nejistotě ohledně přijetí nové obchodní dohody NAFTA (tzv. NAFTA 2.0). Konkrétními příklady jsou výhružky USA týkající se zavedení 25% cla na dovoz automobilů z Mexika, či strach, že se Severoamerické obchodní vztahy negativně odráží na kurzu kanadského dolaru.

Zdá se, že jak USA postupuje v řešení neshod s Čínou, přesouvá se jeho pozornost směrem k Evropě. „EU zneužívala USA v obchodu po mnoho let. Brzy to skončí!“ vyjádřil Trump svůj názor. A nejedná se o prázdný výkřik. Obchodní úředníci USA zveřejnili seznam evropského importu v hodnotě 11 miliard USD, kterého by se mělo týkat nové clo – na seznamu figurují části letadel, motocykly a zemědělské výrobky. Tento boj je zřejmě namířen proti evropským dotacím na šampióna leteckého průmyslu Airbus, dlouholetého konkurenta amerického Boeingu. Evropa se chystá na odvetná opatření.

Nesvár by mohl být prospěšný pro Kanadu, protože ta má s Evropou dohodu o volném obchodu (CETA). V případě, že obchodní soupeření mezi USA a EU nedosáhne rychlého řešení, nejspíše dojde k posílení obchodu mezi EU a Kanadou.

„Pokud EU přijde o velký americký trh, bude to znamenat, že vroste tlak na konkurenceschopnost na ostatních velkých zahraničních trzích včetně Kanady,“ nechal se slyšet Terry Daniel, emeritní profesor na University of Alberta. Daniel dále sdělil, že pro USA, EU i další dotčené ekonomiky je obchodní válka „lose-lose“ scenáriem, neboť zvyšuje náklady a cla zabraňují volnému obchodu. Přestože obchodní pokles postihne i kanadskou ekonomiku, mohou kanadské firmy těžit z přístupu na oba trhy. „S nulovými cly můžeme vyvážet bezcelně a máme garantovaný přístup na trh,“ řekla Debra Steger, dlouholetá kanadská obchodní vyjednavačka, jež v současné době vyučuje na University of Ottawa.

Steger nesouhlasí s názorem, že Kanada může přijít o přístup na americký trh, ať už skrze NAFTA 2.0, či ponechání dohody NAFTA, která zůstává v účinnosti. Podle Steger bude mít Kanada bezcelní přístup na oba gigantické trhy USA i EU. Zároveň dodává, že by se měla mít a pozoru, když se velcí obchodní partneři perou. Kanada by se svým bezcelním přístupem mohla skončit jako odbytiště pro dumping obou větších ekonomik, které by za normálních okolností obchodovaly mezi sebou.

Zdroj: CBC
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Calgary

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: