Potřebujeme větší dynamiku obchodu s Izraelem

4. 11. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Staří přátelé, kteří by spolu mohli udělat podstatně víc obchodů. Zhruba na takové charakteristice vztahu mezi Českou republikou a Izraelem se shodli účastníci podnikatelského fóra, které bylo součástí návštěvy izraelského prezidenta Reuvena Rivlina a doprovodné mise podnikatelů v půli října 2015 v Praze.

Izraelský prezident Reuven Rivlin (uprostřed) zavtipkoval, že v Izraeli je tolik aut Škoda, až by je mohli Izraelci vyvážet do České republiky.Na nedostatečnou dynamiku vzájemného obchodu poukázal při projevu k podnikatelům český prezident Miloš Zeman. „Když studujete čísla za posledních čtyři pět let, vidíte stagnaci. A to přitom mezi zeměmi, které jsou víc než přátelské,“ uvedl český prezident v narážce na historické vazby.

„Řekněme dvacet procent ročně,“ upřesnil Miloš Zeman svou představu o tom, o kolik by mohl růst vzájemný obchod. Český prezident také s nadsázkou řekl, že lidé organizující vzájemný byznys obou zemí jsou „někdy trochu líní“.

Obchodní výměna měla v loňském roce 2014 obrat zhruba 19,6 miliardy korun, když český vývoz z toho tvořil asi 13,7 miliardy a jasně mu dominují osobní vozy. Škoda Auto je pátá nejprodávanější značka vozů na izraelském trhu. „V Jeruzalémě je na ulicích víc taxíků škodovek než tady v Praze,“ poznamenal izraelský prezident Rivlin. „Mohli bychom je importovat do Česka,“ zavtipkoval izraelský státník.

Dovoz z Izraele měl v roce 2014 objem šest miliard korun. Dominují mu zatím především léky. Izraelský prezident se ovšem přijel do Česka přimluvit i za to, aby česká armáda v plánovaném nákupu radarů vybrala izraelský radarový systém Iron Dome. Na výrobě a servisu systému by se prý až z jedné třetiny mohly podílet i české firmy. Zároveň by pak ve spolupráci s českým průmyslem mohl být systém nabídnut také do tendrů v dalších evropských zemích.

Podle předsedy české Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého může právě izraelské know-how pomoct rozjeté české ekonomice, aby si současnou výbornou kondici udržela a rostla i díky vyspělým technologiím. „Kdyby nám před rokem někdo řekl, že letos česká ekonomika poroste o víc než čtyři procenta, asi bychom volali záchranku.

Ale aby se tento skvělý hospodářský růst stal udržitelným, musejí se české firmy dostat výš v produkčním řetězci. Zatím jsme často v pozici subdodavatele západoevropských zemí. A právě Izrael nám může pomoct v tom, abychom vyráběli produkty s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl Dlouhý.

Větší prostor pro spolupráci je také podle Tomáše Pojara, viceprezidenta Česko-izraelské smíšené obchodní komory, podle něhož brání většímu rozvoji obchodu na obou stranách ještě určitá předpojatost. „České firmy mají stále strach jít do Izraele z bezpečnostních důvodů. A v Izraeli zase pořád panuje představa, že je Česko prostě jen malý, desetimilionový trh. Bylo by dobré vnímat nás spíš jako bránu na trh půlmiliardový,“ poznamenal Tomáš Pojar.

Impulzem pro intenzivnější spolupráci Izraele a České republiky by mělo být i nové memorandum o porozumění, které na závěr podnikatelského fóra podepsali představitelé obchodních komor obou zemí.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Markéta Žižková, Tomáš Stingl, ČTK

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek