Pracovní týden v Izraeli

21. 2. 2019 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: IL - Izrael
  • Datum zveřejnění: 21.02.2019

Pracovní týden v Izraeli začíná nedělí a končí v pátek okolo poledne, formálně při východu tří hvězd, tzn. začátkem šabatu. Během šábesu (od pátečního soumraku do sobotního západu slunce) nejezdí ve většině měst hromadná doprava, včetně nábožensky vlažného Tel Avivu, košer restaurace zavřou, v košer hotelích vypnou nebo přepnou na automat některá elektrická zařízení (např. nefungují kávovary, výtahy zastavují automaticky v každém patře apod.). To proto, aby se ortodoxní věřící nemuseli dotknout čehokoliv, co je spojené s elektřinou. Tyto zásady a opatření neplatí nebo platí jen částečně v místech s většinovým muslimským a křesťanským obyvatelstvem (např. Nazaret, Východní Jeruzalém), případně v místech se smíšeným obyvatelstvem (Haifa, Akko).

Standardní otevírací doba v obchodech je od neděle do čtvrtka 8:00–13:00 a 14:00–19:00 (někde i později), v pátek 8:00–14:00, zatímco v sobotu je zavřeno. Znovu se otevírají po konci šabatu, tzn. po západu slunce. V Jeruzalémě je uzavřena většina restaurací (kromě výše uvedených výjimek), zatímco v Tel Avivu, Haifě a jiných kosmopolitních městech bývají restaurace často otevřeny i během víkendů a svátků. V muslimských částech (např. v části Tel Avivu - Jaffa, Haifě, Ramle) je dnem pracovního klidu pátek; v místech, kde jsou větší křesťanské komunity (Nazaret) je to pak neděle.

Obvyklá pracovní doba obchodních firem a průmyslových podniků je v neděli až čtvrtek 8:00 (9:00)–16:00 (17:00), v pátek 08:00–13:00 (pokud v pátek pracují). Státní úřady a firmy obvykle pracují ve dnech neděle až čtvrtek 7:30–16:00 a jsou zavřeny v pátek a sobotu; v předvečer náboženských svátků obvykle zavírají ve 12:00. V pátek obecně platí režim jako v ČR v sobotu.

Některé tamní zvyklosti důležité pro obchodní kontakty

  • Izraelci často chodí i na obchodní jednání, obzvláště v letním období, v neformálním oblečení (bez saka a kravaty, častokrát v sandálech).
  • Při výběru daru je nutno věnovat pozornost tomu, zda je akceptovatelný pro partnera, např. zda potraviny splňují požadavky kašrutu (jsou košer), pro muslimy nemusí být vhodným dárkem alkoholické nápoje; totéž platí při výběru restaurace - je možné partnera pozvat, ale nechat na něm z důvodu vlastní neznalosti místních podmínek volbu restaurace.
  • Je třeba počítat s tím, že není vhodné sjednávat schůzky na páteční odpoledne a večer a na sobotu; naopak se pracuje v neděli.
  • Doporučuje se potvrdit si vždy obchodní schůzku předem telefonicky.
  • Prosazování dodatečných cenových úprav resp. změny platebních podmínek je prakticky vyloučené.
  • Výsledky jednání je vždy vhodné potvrdit písemně.
  • Při návštěvách v nábožensky nebo etnicky vyhraněných oblastech a komunitách je třeba dodržovat místně platné kodexy oblékání a chování, například nejezdit během šabatu autem do ortodoxních čtvrtí a osad, nepouštět si tam hlasitou hudbu, nepopíjet v muslimských částech na veřejnosti alkohol nebo nejíst tam v době ramadánu, do synagog, kostelů a mešit vstupovat s pokrývkou hlavy, se zahalenými rameny a koleny apod.

Zdroj: www.embassies.gov.il
Zpracoval tým pracovníků CzechTrade Tel Aviv / Jeruzalém

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: