Prezident APEXu o dopadech amerických protekcionistických opatření

30. 4. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: BR - Brazílie
  • Datum zveřejnění: 30.04.2018

Brazílie je další ze zemí, která se cítí být ohrožena protekcionistickou politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jedná se především o tolik diskutovanou ocel a hliník, na jejichž vývoz bude od 1. května tohoto roku uvaleno clo. Akcie brazilských podniků, která se zabývají zpracováním výše zmíněných komodit už začaly klesat, neboť se právem obávají, že dojde ke zmenšení trhu i proto se brazilská diplomacie stále snaží vyjednat výjimku stejně jako ostatní země Evropské Unie, Číny a Jižní Koreji.

Prezident APEXu (Brazilská agentura na podporu exportu a investic) Jaguaribe věří, že konečně dojde k podepsání dohody mezi Mercosurem a Evropskou Unií. Podle něj se Evropská Unie nebo třeba i země NAFTY a Asie se snaží zajistit si odbyt svých produktů i na jiných trzích, což velmi prospívá vzájemnému obchodu s Brazílií. Brazílie se v rámci Merocuru snaží navázat obchodní vztahy především s Kanadou a také dalšími zeměmi z oblasti Pacifiku. Ještě zbývá zapojit Mexiko, protože ostatní země Latinské Ameriky jako například Kolumbie, Peru a Chile již mají v rámci Mercosuru uzavřeny vzájemné dohody s Brazílií.

Jaguaribe se domnívá, že díky nové protekcionistické politice Donalda Trumpa se Evropská Unie vrátila k jednacímu stolu s Mercosurem a dá se očekávat, že se konečně podaří dát dohromady závěrečné znění smlouvy. Na druhou stranu podle prezidenta APEXU je pravděpodobné, že po čase americká diplomacie ustoupí od protekcionistických opatření, neboť vzájemný obchod a globalizace prospívá mezinárodních obchodu, i když asi vždy budou existovat určitá odvětví, která jsou jím poškozena. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Sao Paulo
Zdroj: La Nación, Correio Braziliense

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: