Prezident tichomořského Palau vyznamenal českého cestovatele

23. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Spisovatel a etnograf Miloslav Stingl obdržel unikátní vyznamenání od prezidenta ostrovního státu Palau. Posílení kulturních vztahů s tichomořskými zeměmi vytváří pozitivní rámec pro budoucí vztahy.

Miloslav Stingl se svojí knihou Do České republiky dorazilo neobvyklé ocenění. Tommy Remengesau, prezident tichomořského ostrovního státu Palau, udělil vyznamenání českému cestovateli a spisovateli Miloslavu Stinglovi.

Ojedinělé vyznamenání dostal český autor za to, že malé Palau, stejně jako další málo známé země tichomořského regionu, zpopularizoval ve světě prostřednictvím své knihy „Neznámou Mikronésií“.

Kniha vyšla poprvé v Československu v roce 1976 a později byla coby bestseller přeložena i do dalších jazyků, mimo jiné například do němčiny, ruštiny nebo bulharštiny. „Dojalo mě to. Nemohl jsem dostat lepší dárek,“ uvedl Miloslav Stingl, protože Palauané mu vyznamenání zaslali přesně v den jeho 85. narozenin.

Český velvyslanec na Flipínách Jaroslav Olša předává ocenění legendárnímu českému cestovateli Miloslavu StingloviDokument mu v Praze slavnostně předal Jaroslav Olša, český velvyslanec na Filipínách. Právě ambasáda na Filipínách má v kompetenci i vztahy s některými státy Tichomoří.

Od letoška navázalo Česko oficiální diplomatické styky nově i se zmíněným souostrovím Palau, které leží východně od Filipín. A právě při předání pověřovacích dokumentů palauskému prezidentovi letos v květnu slavil Jaroslav Olša nečekaný úspěch s knižním darem.

„Přemýšlel jsem, co prezidentovi přivézt. Nakonec jsem se rozhodl darovat výtisk knihy Neznámou Mikronésií. Ani jsem nečekal, jak prezidenta a jeho kabinet zaujme,“ vysvětluje s úsměvem český velvyslanec. V původním vydání knihy totiž bylo i mnoho fotografií a Palauané prý na fotkách nadšeně rozpoznali nejen místa své země, ale dokonce i konkrétní lidi.

Velvylsnec Jaroslav Olša příjímá vyznamenání z rukou prezidenta repubily Palau pana Tommyho RemengesauPrezident Tommy Remengesau se následně rozhodl ocenit autora Miloslava Stingla za „…sepsání cestopisu a historie různých tichomořských zemí a kultur s širokým pokrytím našich Palauských ostrovů,“ jak se doslova píše v textu vyznamenání. To bylo přitom de facto vytvořeno „na míru“ českému cestovateli. „Palau totiž zatím žádné oficiální státní vyznamenání vytvořeno nemá,“ upřesnil Jaroslav Olša.

Vyznamenání od miniaturního, dvacetitisícového národa v Tichomoří není první kuriózní poctou, kterou český spisovatel a etnograf Miloslav Stingl od exotických etnik dostal. V minulosti ho již například zvolil severoamerický indiánský kmen Kikapú čestným náčelníkem.

Podpora tichomořských zemí může být důležitá

Fakt, že Palauané zaregistrovali hned při otevření oficiálních diplomatických vztahů takto příznivě český zájem o svou zemi, vytváří i pozitivní rámec pro budoucí vztahy. Strategie diplomata Jaroslava Olši právě na posílení kulturních vztahů hodně sází. S touto taktikou měl velký úspěch při svém předešlém působení v Jižní Koreji, kde se i díky masivní propagaci české kultury stalo Česko velmi populární. To pomohlo radikálnímu zvýšení vzájemného obchodu a také přílivu korejských turistů do České republiky.

O zvýšení povědomí o Česku nyní usiluje Jaroslav Olša i na Filipínách a na přilehlých ostrovech v Oceánii. Například právě do největšího vzdělávacího centra Palauské republiky letos doručil několik desítek knih českých autorů jako je Karel Čapek, Milan Kundera nebo Josef Škvorecký. Na festivalu evropského filmu měli zase palauští diváci možnost vidět českou komedii „Přijde letos Ježíšek?“.

I když je obchodní potenciál malých tichomořských států zanedbatelný, podle Jaroslava Olši může být jejich podpora naopak velmi důležitá při mezinárodních jednáních. V minulosti se to již například potvrdilo při významných hlasováních na půdě OSN, kdy drobné tichomořské státy podpořily české zájmy.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek