Přístavy chtějí automatizovat celní formality pro trajektovou dopravu

30. 10. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 30.10.2018

V přístavech v Amsterdamu a Rotterdamu se pracuje na systému, který administrativní manipulaci s nákladní dopravou na lodních trajektech zautomatizuje. Účelem je snížení očekávané byrokracie po Brexitu.
Iniciativa pochází od sektorových organizací z dopravních, logistických a trajektových společností. Chtějí dosáhnout plně automatizovaného zpracování, jak tomu již je u kontejnerových lodí.
Velká část dopravy mezi Velkou Británií a Amsterdamem a Rotterdamem probíhá přes trajekty, což je přibližně 54 milionů tun ročně. Po 29. březnu příštího roku bude tento způsob dopravy řešen celními formami. V mezinárodní přepravě kontejnerů se v současnosti používá automatizovaný systém. Vyplněné údaje se mimo jiné ukládají a znovu používají pro oba přístavy. Pokud se to bude moci použít i pro trajektovou dopravu, celní formality budou trvat mnohem méně času.
Podle předchozího odhadu Znalostního Institutu pro Mobilitu bude Brexit stát nizozemské námořní přístavy v rozmezí 2 až 4,4 % nákladů na dopravu, v závislosti na tom, který scénář bude rozvinut. To znamená ztrátu zatížení mezi 9 a 20 miliony tun. Automatizace může tuto ztrátu velmi omezit.

Zdroj: www.fd.nl
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: