Prognóza německého pracovního trhu pro rok 2018. Poprvé od sjednocení Německa dosáhne počet registrovaných nezaměstnaných pod hranici 2,5 milionu

19. 1. 2018

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 19.01.2018

Dle podzimní prognózy Institutu pro pracovní trh a výzkum práce (IAB), dosáhne nezaměstnanost nového rekordu - 2,48 milionu registrovaných nezaměstnaných. Jednalo by se tak o pokles o 60 tisíc nezaměstnaných a nejnižší hodnotu počtu nezaměstnaných od znovusjednocení Německa v roce 1990. Počet zaměstnaných by měl dosáhnout dle prognózy 44,83 milionu, což značí nárůst o 550 tisíc pracujících.

Z tohoto pozitivního vývoje bude profitovat systém sociálního pojištění, který by mohl zaznamenat nárůst o 600 tisíc povinných účastníků a dosáhnout tak počtu necelých 33 milionů. Největší počet vytvořených míst spadá do sektoru poskytování služeb a dále obchodu, dopravy a pečovatelských služeb.

Negativní demografický vývoj a pokles pracovní síly je dočasně vyvážen přistěhovalectvím, které odhaduje IAB pro roky 2017 a 2018 na 570 tisíc, resp. 540 tisíc osob. Dle IAB se po integračních a jazykových kurzech uprchlíci stávají častěji krátkodobě nezaměstnanými, avšak tento vývoj je v současnosti kompenzován obecně dobrým ekonomickým vývojem.

Zdroj: Berliner Morgenpost
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Německu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: