Program "Make in India" láká čím dál víc investorů

16. 4. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: IN - Indie
  • Datum zveřejnění: 16.04.2018

Xiaomi chce, aby dodavatelé komponentů do smartphonů investovali v Indii

Čínský Xiaomi chce, aby světoví dodavatelé součástek do smatphonů založili své výrobní závody v Indii, což by mělo přinést 2.5 mld. USD v investicích a vytvořit až 50 000 pracovních míst. Tlak firmy Xiaomi by mohl podpořit iniciativu premiéra Modiho „Make in India“, jejímž cílem je vytvořit desítky milionů nových pracovních pozic v Indii a změnit Indii ve světové výrobní centrum.

Xiaomi, které plánuje koncem roku počáteční veřejnou nabídku svých akcií na burze, má v Indii momentálně 6 výrobních závodů. Xiaomi pořádalo summit v Dillí, kde přijalo 50 svých globálních dodavatelů. Akce se zúčastnili také členové vlády.

Čínská firma sesadila korejského rivala Samsung Electronics z pomyslného místa lídra trhu se smartphony v Indii, druhého největšího trhu na světě. Xiaomi, pro kterou doposud montovala smartphony společnost Foxconn v jižní Indii, bude vyrábět součástky jako paměťové karty a procesory na tištěných spojích v Indii.

„Dnes dostáváme svému závazku otevřením tří nových závodů a prvním závodem používajícím SMT (surface-mount technology), což naplňuje náš plán využívání místní výroby“ řekl Jain, ředitel Xiaomi pro Indii. SMT je metoda, pomocí níž jsou komponenty včleněny do tištěných spojů. Jakmile je tento tištěný spoj obsazený všemi komponenty, tvoří polovinu ceny smartphonu.

Toto oznámení přišlo týden poté, co Dillí zavedlo 10% daně na určité komponenty do smartphonů, včetně hotových tištěných spojů. Závod s SMT technologií bude řízen společností Foxconn, největším světovým smluvním výrobcem a klíčovým dodavatelem Applu.

Negativním jevem přesunu výroby do Indie by byla ztráta pracovních pozic v Číně. „Levná pracovní síla v Indii nabízí vetší konkurenceschopnost výrobcům, poptávka je v Indii obrovská a trh je méně nasycený než trh v Číně“, řekl analytik Jaipal Singh z International Data Corporation.

Program „Make in India“ znamená velké příležitosti pro zahraniční investory, protože v Indii je o poznání levnější pracovní síla bez nutnosti zdravotních a sociálních odvodů, a ceny energií jsou proti Evropě též stále velmi nízké. V poslední době je zaznamenán nárůst investic českých firem do Indie, a může to být výzva hodná následování.

Zpracováno kolektivem pracovníků CzechTrade Mumbai, s využitím zdroje: https://in.reuters.com/article/xiaomi-india/xiaomi-pushes-for-smartphone-component-suppliers-to-invest-in-india-idINKBN1HG0KY

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: