Program rozvoje australských regionů

27. 9. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Program rozvoje australských regionů Dne 10. září 2018 představil vicepremiér a ministr pro regionální oblasti Nového Jižního Walesu John Barilaro balíček Investment Attraction Package pro podporu podnikání a investic v regionálních oblastech Nového Jižního Walesu. Součástí rozvoje regionu Central West je i projekt výstavby soukromé nemocnice v Orange Medical Precinct.

Nový Jižní Wales (NSW) je největší ekonomikou v Austrálii, představuje jednu třetinu národního HDP, žije v něm 30 % australského obyvatelstva. Jedná se o nejrozmanitější ekonomiku v Austrálii – NSW je bohatý na přírodní zdroje a zároveň kvalifikovanou pracovní sílu.

Vláda NSW vytváří tzv. Special Activation Precints (SAP), podnikatelská centra poskytující potřebnou infrastrukturu a propojující specializované výrobce, jejichž cílem je přilákat další investice do regionů. Prvním SAP je město Parkes v regionu Central West nacházející se na hlavní železniční křižovatce, zároveň bude sloužit jako vnitrozemský přístav.

Ohlášený Investment Attraction Package bude otevřen pro přihlášky od 1. října 2018. V jeho rámci vláda NSW mimojiné věnuje 10 mil. AUD na přesídlování kvalifikované pracovní síly do regionálních oblastí, pro zahraniční společnosti je ale nejzajímavější jeho třetí část – zřízení tzv. Investment Concierge. Mezinárodním společnostem bude prostřednictvím Investment Concierge poskytována vládní podpora při zřízení pobočky či přemístění provozu do regionů – pro společnosti znamená umístění v regionech výhodu obecně nižších provozních nákladů a předpoklad zvýšené konkurenceschopnosti. Každé společnosti bude přidělen koordinátor poskytující asistenci s administrativním procesem.

Konkrétním projektem rozvoje regionů je v letošním roce zahájená výstavba soukromé nemocnice v městě Orange s očekávaným termínem dokončení v říjnu 2019. Soukromá nemocnice doplní kapacity stávajícího státního zdravotnického zařízení, celkově dojde k rozšíření lůžkových kapacit o 120 lůžek v horizontu 2-3 let. Projekt naskýtá příležitost pro české exportéry nemocničního vybavení včetně rozvodů, lůžek či dalšího zdravotnického zařízení.

Více informací lze nalézt na webových stránkách NSW.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sydney (Austrálie). Autoři: Tomáš Kára, zástupce generální konzulky, Klára Dvořáková, stážistka.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek