Projekt Evropského slunečního dalekohledu hledá dodavatele

24. 6. 2019 | Zdroj: Enterprise Europe Network ČR

Dne 13. června 2019 proběhl v TC AV ČR informační den k projektu Evropského slunečního dalekohledu (EST – European Solar Telescope) pro české firmy. Cílem setkání bylo poskytnout podrobné informace o projektu a představit připravovaná nabídková řízení.

Zástupci českých technologických firem a MŠMT diskutovali s projektovým týmem o možnostech účasti na návrhu, vývoji a výstavbě EST.

Evropský sluneční dalekohled (EST) je sluneční dalekohled nové generace, který bude postaven na Kanárských ostrovech. Dalekohled s průměrem primárního zrcadla 4 metry bude zaměřen na studium magnetického propojení nejnižších vrstev sluneční fotosféry s nejvyššími vrstvami chromosféry.

K dosažení těchto cílů bude potřeba měřit teplotu, rychlost a magnetické pole v plazmatu, jehož vlastnosti se s výškou ve sluneční atmosféře rychle mění. To bude zajištěno množstvím přístrojů, které budou simultánně pozorovat Slunce v mnoha vlnových délkách a pořizovat jak obrazová, tak spektroskopická a spektropolarimetrická pozorování.

Více informací o zakázkách lze nalézt v přiloženém dokumentu (v angličtině, 1,9 MB) a na webu Astronomického ústavu AV ČR. Projekt je popsán (v angličtině) na webu European Solar Telescope.

Pro více informací kontaktujte: Jiří Janošec, Technologické centrum AV ČR, 234 006 136, e-mail: janosec@tc.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek