Provinční nařízení Alberty o snížení produkce ropy o 8,7 procenta má pomoci s nízkou cenou.

11. 12. 2018 | Zdroj: CzechTrade

  • Země: CA - Kanada
  • Datum zveřejnění: 11.12.2018

“V posledních několika týdnech rozdíl mezi cenou ropy v ostatních státech a v Albertě dosáhl historického maxima,” říká Notley. “Zatímco zbytek světa prodává ropu za 50 dolarů za barel, Alberta prodává barel za 10 dolarů. V podstatě dáváme naši ropu zadarmo.”
Snižování ropné produkce o 8,7 procenta začne v lednu, přičemž se očekává, že se procento bude v průběhu roku postupně snižovat. Konec povinného snižování produkce ropy je plánovaný na prosinec roku 2019.
Podle Notley je plánované opatření pouze krátkodobé. Produkce surové ropy a bitumenu bude zpočátku snížena o 325 000 barelů za den. Jakmile stávající nadbytečná produkce bude prodána, klesne redukce na úroveň 95 000 barelů za den. Snižování produkce se vyhne malým producentům s maximální produkcí 10 000 barelů za den. Podle provinčních odhadů se snižování dotkne celkem 25 producentů.
V současné době se v Albertě skladuje 35 milionů barelů přebytečného množství ropy, což je dvakrát více než obvykle. Podle odhadů by povinné snížení produkce mělo vést ke zvýšení ceny ropy minimálně o 4 dolary za barel, což zároveň povede ke zvýšení státního příjmu přibližně o 1,1 miliard v roce 2019-2020.
Částečnou příčinnou současného přesycené trhu je i nedostatek ropovodů. Projekt ropovodu Trans-Mountain vedoucího na pobřeží Britské Kolumbie se stále nachází v právním vakuu, přestože byl projekt schválen již před dvěma lety. Další projekt ropovodu The Enbridge Line 3, který bude přepravovat více ropy z Alberty do USA, bude zahájen ke konci příštího roku.
Premiérka již oznámila, že provincie zakoupí více než 80 lokomotiv a 7 000 železničních cisteren v celkové hodnotě stovek milionů dolarů, aby mohla být přebytečná ropa přepravena na trh. První barely budou takto přepraveny ke konci roku 2019.

Zdroj: The Canadian Press
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Calgary

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: