První majitel Zetoru v Zambii červené stroje chválí

5. 7. 2017 | Zdroj: Economia, a. s.

Společnost Zetor Tractors od letošního dubna obnovila dovoz svých traktorů do Zambie a uzavřela partnerství s tamní firmou Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce mezi oběma partnery došlo na konci dubna na veletrhu Agritech Expo 2017 v zambijské Chisambě, kde byly předány první stroje novým majitelům.

Tím úplně prvním se stal zambijský farmář Stuart Cook, jehož farma se v současnosti věnuje především pěstování pšenice, sójových bobů, kukuřice a brambor.

První traktory značky Zetor po dlouhé odmlce dodávek v Zambii byly nedávno dovezeny na vaši farmu. Můžete už říct, jestli jste se Zetory spokojen?
První traktory Zetor fungují dobře, ale je příliš brzy na to, abych mohl zodpovědně posoudit, jak spolehlivé v našich podmínkách budou. Jsem však přesvědčen, že nám budou sloužit dobře.

Jaká je historie vašeho podnikání v Zambii? Jak jste se dostal k zemědělství?
V roce 1982 jsem začal hospodařit v Zambii na naší rodinné farmě. Mým prvním projektem bylo založení stáda 200 kusů krav s produkcí mléka a moderním dojným systémem. Později jsem začal rozvíjet systém zavlažování pro produkci exportních květin a zeleniny, abych získal devizy v době, kdy Zambie byla svázána přísnými devizovými omezeními. Byl to pro nás zásadní krok, abychom udrželi farmu v chodu.

Později jste se vrátil k tradičním plodinám?
Od roku 2000 se hospodářství zlepšilo a změnil jsem náš program pro pěstování pšenice, sójových bobů, kukuřice, brambor. Každoročně produkujeme 12 tisíc tun brambor, 2700 tun pšenice, tisíc tun sóji, čtyři miliony litrů mléka, 200 tun hovězího masa.

Jaké potíže jste na začátku musel překonávat?
Na počátku byl hlavním problémem přístup k dlouhodobému financování. Navíc většina budoucí orné půdy byla pokryta buší, musela být vyčištěna z neprostupného křoví. Zambijské hospodářství bylo od roku 1980 do roku 2000 ve velmi špatné kondici a bylo velmi těžké sehnat například náhradní díly pro zemědělskou techniku a základní vstupy do zemědělské výroby. Problémy působila a v omezené míře stále působí také vládní kontrola cen základních potravin.

Jaká je situace pro zemědělce nebo obecně soukromé podniky v Zambii v dnešní době?
Zambie přijala systém otevřené ekonomiky a má poměrně stabilní politické prostředí. Pozitivní je, že Zambie začala být vysoce atraktivní pro investory a světové výrobce zemědělské techniky. Díky tomu jsou k dispozici náhradní díly, dovoz strojů a vstupů do zemědělské výroby není omezen, na trhu je k dispozici stále širší nabídka zemědělské techniky, hnojiv, osiv, zavlažovacích systémů. To nám umožnilo výrazně navýšit a zefektivnit naši produkci.

Hlavním problémem v blízké budoucnosti bude rozvoj udržitelných exportních trhů pro zemědělské produkty. Překážkou je také nedostatečná infrastruktura. Náš železniční systém je velmi neefektivní, silniční a letecká nákladní doprava je příliš nákladná pro vývoz zemědělské produkce. Obávám se situace, kdy budeme mít nadprodukci, pro kterou sice bude poptávka, ale trhy nám nebudou přístupné kvůli vysokým přepravním nákladům. Zambie je totiž vnitrozemský stát.

Další informace o traktorech Zetor naleznete v článku Zetor je synonymem pro traktor, což ukazuje sílu značky v zahraničí.

Převzato z časopisu Agro Export, přílohy Hospodářských novin, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR. Autorka: Marcela Honsová. Fotografie z předání traktoru novému majiteli v Zambii: Zetor.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek