První terminál pro zkapalněný zemní plyn v Německu bude zřejmě ve Wilhelmshavenu

24. 2. 2018

  • Země: DE - Německo
  • Datum zveřejnění: 24.02.2018

Vláda Dolního Saska chce vystavět první terminál pro přepravu zkapalněného zemního plynu pomocí tankerů ve Wilhelmshavenu. Výstavba tohoto terminálu má napomoci snížení závislosti na ruském plynu. Dolnosaský ministr pro energetiku Olaf Lies nyní žádá o podporu pro tento projekt od německé spolkové vlády.

Zkapalněný zemní plyn by byl do Wilgelmshavenu přepravován pomocí tankerů, což by oproti potrubí umožnilo diverzifikaci zdrojových zemí - producentů LNG (např. země Perského zálivu, Nigérie či USA). Zemní plyn pokrývá cca čtvrtinu celkové německé konečné spotřeby energie a to především v oblasti vytápění budov. Zároveň je však často zmiňován i v rámci německé Energiewende jakožto dočasný přechodový fosilní zdroj, neboť jeho použitím je produkováno méně skleníkových plynů než v případě ostatních fosilních alternativ.

Myšlenka LNG terminálu ve Wilhelmshavenu není zcela nová, neboť s tímto návrhem přišli v roce 2014 v rámci různých projektů již koncerny RWE či Eon, či kupříkladu tehdejší EU Komisař pro energetiku Günther Oettinger. Wilhelmshaven má strategickou polohu s připojením na přesregionální potrubní soustavu a je v blízkosti velkých podzemní nádrží v západním Dolním Sasku. Dle ministra Olafa Liese je v optimistickém případě možné očekávat zahrnutí zmíněného terminálu do plánu rozvoje sítě pro rok 2020.

Zdroj: Deutsche Wirtschafts Nachrichten
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: