Řád Vavřínu 2018: Oceněn byl i ‚přerovský Baťa‘

16. 11. 2018 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Celkem čtrnáct osobností nejen z řad české podnikatelské veřejnosti obdrželo v listopadu tradiční ocenění Hospodářské komory Řád Vavřínu.

Cenu letos získali například prezident Cechu kamnářů Pavel Rynda, statutární ředitel KOH-I-NOOR Holding Vlastislav Bříza, nebo (in memoriam) majitel společnosti Meopta Paul Rausnitz.

„Přerovský Baťa“, vizionář a majitel Meopty změnil produkci pro potřeby armády na výrobu dalekohledů nebo čoček do spotřební elektroniky. Z firmy vybudoval prosperujícího výrobce optickomechanických přístrojů známého po celém světě. Ocenění převzal generální ředitel Meopty Vítězslav Moťka.

Pavel Rynda je zase nositelem nejlepších tradic kamnářského řemesla. Mezi jeho nejvýznamnější realizace patří rekonstrukce renesančních kamen na Pražském hradě, v zámku Lány nebo ve Valdštejnském paláci.

Vlastislav Bříza se kromě řízení velké prosperující firmy věnuje také péči a ochranu životního prostředí, aktivně se účastní filantropických aktivit a přispívá na renovaci historických a kulturních objektů. 

Máme světu co nabídnout

Mezi vyznamenanými ale nejsou jen osobnosti tuzemského byznysu. Pro Řád Vavřínu si na slavnostní večer na pražský Žofín přišlo 15. listopadu celkem čtrnáct osobností z řad podnikatelů, manažerů, lékařů, sportovců, vědců i umělců.

Letošními laureáty jsou například herec Jaromír Hanzlík, generální ředitel České televize Petr Dvořák, hokejista Jaromír Jágr, světově uznávaný neurochirurg Vladimír Beneš či rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

„I 100 let po vzniku Československa má naše země světu co nabídnout. Ať již se ocenění proslavili v oblasti byznysu, sportu, vědy, nebo umění, jedno mají společné. Hovoří za ně jejich činy a úspěchy a jejich jména znají daleko hranicemi. Reprezentují dobré renomé naší země a pomáhají tak i tuzemskému byznysu,“ říká prezident Hospodářské komory ČR, která ceny uděluje, Vladimír Dlouhý.

Šéf Komory zároveň připomněl odkaz obuvníka Tomáše Bati, který se během oslav vzniku Československa stal v hlasování členů Hospodářské komory Podnikatelem století.

Co je Řád Vavřínu?

Podnikatelé jím vyjadřují nejvyšší poctu osobnostem za jejich profesní úspěchy i celoživotní dílo, a to už od roku 2012. Plaketa má podobu vavřínového listu coby symbolu úspěchu a vítězství. U zrodu vyznamenání Řád Vavřínu stál bývalý prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel, který se inspiroval v sousedním Polsku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek