Radost z piva v Palestině

23. 8. 2018 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Radost z piva v Palestině Někoho to možná překvapí, ale i mnozí Arabové mají rádi pivo. Důkazem je úspěch již třetího výročního festivalu pořádaného palestinským pivovarem Shepherds, který během uplynulého víkendu přilákal do městečka Bejt Sahur na Západním břehu Jordánu přes osm tisíc lidí. Pro Čechy může být popularita tohoto pivovaru zvlášť potěšující, neboť jeho kořeny spočívají právě v Čechách.

Rodinný pivovar založený teprve v roce 2015 třemi palestinskými bratry měl od počátku zájem vařit autentické palestinské pivo českého stylu. Slad i chmel je do pivovaru v Bir Zejt u Ramalláhu dovážen z Česka a k výrobě piva jsou také částečně používány české technologie. Pivovar dovezl plnící linku, kterou vyrobila společnost Raveco z Chotěboře, chladící a výčepní techniku dodala pivovaru Shepherds společnost Lindr z Nechanic.

Při červencové oficiální návštěvě vedoucího Styčného úřadu ČR v Palestině, uvedl ředitel pivovaru pan Alá Sájidž, že aktuální výstav piva činí deset tisíc hektolitrů. Mimo světlý a tmavý ležák vyrábí Shepherds také jantarové pivo (amber ale) a nově i pšeničné pivo. Díky tomu ovládá 15–20 % trhu na Západním břehu Jordánu, pivo se prodává i ve vybraných izraelských restauracích a vyváží se do USA a Chile.

Vzrůstající poptávka po alkoholickém i nealkoholickém pivu zejména mezi mladými Palestinci může být příležitostí i pro české exportéry. Pivovar Shepherds v současnosti připravuje rozšíření stávajících výrobních prostor a vzhledem ke slibným vyhlídkám na vývoz do dalších zemí navyšuje výrobu. Pivo z Palestiny je z mnoha ohledů jedinečné a nemělo by ujít pozornosti pivních fajnšmekrů.

Informace poskytnuta Styčným úřadem České republiky v Ramalláhu (Palestina). Autorka: Candida Novák Horňáková.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek