Rakousko je pro české firmy stále zajímavější destinací, zaznělo na podnikatelské misi

24. 6. 2016 | Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)

V České republice funguje více než 1800 rakouských firem, proto je Rakousko pro Českou republiku strategickým investorem. Premiér Bohuslav Sobotka s kancléřem Christianem Kernem jednal o posilování hospodářských kontaktů mezi oběma zeměmi, investicích, spolupráci obou zemí na třetích trzích, zemědělství, energetické bezpečnosti a o spolupráci ve vědě, výzkumu a vzdělávání.

Česko-rakouským fórem za účasti premiéra Bohuslava Sobotky dnes ve Vídni vyvrcholil program dvoudenní podnikatelské mise, kterou při příležitosti jeho návštěvy Rakouska uspořádal Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).

Mise se zúčastnili zástupci půldruhé desítky firem a společností působících v oborech jako přesné strojírenství, elektrotechnika a elektronika, výroba ocelových konstrukcí, automobilový průmysl či slévárenství. Jak na politické úrovni, tak na jednáních zástupců firem se hovořilo nejen o obchodních vazbách, ale i o investicích.

„Rakousko je pro řadu firem stále zajímavější investiční destinací,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který delegaci vedl. Jednalo se i o možnostech spolupráce při pronikání na třetí, zejména mimoevropské trhy. Debata s rakouskými partnery se týkala rovněž dobudování dopravní infrastruktury, zvláště pak dostavby dálnice D3 do roku 2020. Jednalo se také o železničním tahu přes jižní Čechy do Rakouska.

Podle aktuálního průzkumu SP ČR je Rakousko nehledě na blízkost a navázané ekonomické vztahy na 23. příčce zájmu českých exportérů o informace o podnikání v této zemi. Před Rakouskem jako zajímavou exportní destinací je ze zemí EU pouze Německo, Británie, Polsko, Rumunsko, Bulharsko a Švédsko.

Význam ekonomického partnerství se sousedním Rakouskem je zřejmý – vždyť jde o třetího největšího investora v naší zemi.„Pro český byznys je důležitá intenzivní oboustranně prospěšná spolupráce, a to zejména v oblasti vývoje, výzkumu a inovací i v oblasti kybernetické revoluce nazývané Průmysl 4.0,“ konstatoval Jaroslav Hanák. V zájmu obou zemí je rozvoj spolupráce v oborech s vysokou přidanou hodnotou, proto v delegaci nechybí reprezentanti Asociace nanotechnologického průmyslu ČR zastupující vysoce úspěšné a perspektivní odvětví.

Jaroslav Hanák připomněl, že české firmy jsou konkurenceschopné a mají dostatek zkušeností, odbornosti i know-how. „Věřím, že nehledě na blízkost našich zemí, silné propojení ekonomik a podnikatelských vazeb i tato mise může přinést pozitivní efekt osobních setkání členů mise s rakouskými protějšky,“ dodal.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek