Rakousko žaluje VW kvůli manipulacím s emisemi

16. 4. 2018 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Nejen soukromé osoby, ale i Rakouská republika hodlá žalovat německý koncern VW kvůli manipulacím s emisemi a bude požadovat náhradu škody. Mezi poškozenými je totiž i rakouská armáda (Bundesheer) s přibližně 2,5 tis. automobily a Policie s téměř 11 tis. vozy. Čeká se na vyjádření i dalších resortů. Žaloba bude podána prostřednictvím rakouské Finanční prokuratury.

Privátní poškození (fyzické i právnické osoby) se rovněž sdružují k podání hromadné žaloby. Slouží jim k tomu privátní platforma Cobin Claims, prostřednictvím níž jsou vyzývání, aby své žádosti registrovali nejpozději do poloviny srpna 2018 na stránkách dieselklage.at.

Jedinou podmínkou je, že dotčené vozidlo musí mít motor EA189 a jako majetek firmy měl být zaevidován nejpozději do 21. 9. 2015 (nebo k tomuto datu zakoupen na leasing a později odkoupen). Platforma registruje přes 500 podání, první žaloby již byly předloženy vídeňskému Obchodnímu soudu. Cílem platformy je vymožení přímé finanční náhrady ve výši cca 15 % nákupní ceny vozu. V Rakousku je doposud evidováno přibližně 388 tis. Dieselgate aférou zasažených automobilů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vídni (Rakousko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek