Registr nespolehlivých plátců již zachytil velkou část rizikových firem

1. 11. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Po půl roce volnějšího tempa se v létě přírůstek nespolehlivých plátců o něco oživil. Podle odborníků se tak do statistik mohlo promítnout zavedení kontrolního hlášení. Ministerstvo financí nepočítá s tím, že by zprostilo firmy povinnosti ručit za nezaplacenou DPH jejich dodavatelů.

Celkem 264 nových nespolehlivých plátců DPH se objevilo během srpna v registru, který vytváří databázi rizikových firem neodvádějících daň z přidané hodnoty. Bylo to nejvíce za předchozí tři měsíce. Celkový počet nespolehlivých plátců DPH zároveň přesáhl hranici šesti tisíc společností.

„Rostoucí počty nových nespolehlivých plátců DPH jsou zřejmě důsledkem zavedení kontrolního hlášení DPH, které vstoupilo v platnost na začátku letošního roku, a stát si od něho slibuje pokles daňových úniků,“ říká analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová.

Čtyřicet procent nespolehlivých plátců má podle ní registrované sídlo na virtuální adrese. Nejvíc nespolehlivých plátců je mezi společnostmi s ručením omezeným, kterých je 75 procent, a živnostníky se 17 procenty.

Přes letní nárůst se však počty nespolehlivých plátců v posledních měsících spíše stabilizují. Například v červnu přibylo jen 184 nespolehlivých plátců, což bylo nejméně za předchozích deset měsíců.

Zpomalování nárůstu analytici sledovali od listopadu loňského roku. Nejvíce firem do registru zatím přibylo ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku – 1703. V prvním čtvrtletí letošního roku se jejich počet zvýšil o 1208 a ve druhém kvartálu o 768.

Většina rizikových firem uvázla v registru

Vývoj statistik podle odborníků ukazuje, že systém již zachytil velkou část rizikových firem. Přesto může kvůli postupnému zpřísňování dočasně docházet ještě ke zrychlení nárůstu. Letní výkyv, způsobený pravděpodobně dopady kontrolního hlášení, tak nemusí být poslední. „Dalším impulzem by mohlo být zavedení elektronické evidence tržeb,“ doplňuje Petra Štěpánová.

Podle ministerstva financí by se však firmy neměly nechat ukolébat tím, že již značná část rizikových firem skončila v systému. „Systém sice podle kritérií zvolených Finanční správou zachytil velkou část nespolehlivých plátců, nicméně to nelze interpretovat tak, že do budoucna nárůst zpomalí či ustane. Snadný vznik nových obchodních korporací, například typu s.r.o., a fakt, že i rizikové společnosti mohou naplnit podmínky registrace k DPH, naopak mohou znamenat růst nespolehlivých plátců i v budoucnu,“ upozornila Kateřina Vaidišová z tiskového odboru ministerstva financí.

Opatření, které mezi podnikateli vzbudilo nevoli, se podle odborníků osvědčilo. „Po velmi pomalém rozběhu se opatření začíná osvědčovat. Ministerstvo financí hlásí zvýšený výběr DPH – část je zcela jistě důsledkem zavedení institutu nespolehlivého plátce DPH a část růstem tuzemské ekonomiky. Díky institutu nespolehlivého plátce DPH se jednoznačně podařilo omezit některé typy daňových úniků,“ konstatuje Petra Štěpánová. 

Pochvala z Bruselu

Účinnost opatření si pochvaluje i ministerstvo financí. „Zavedení institutu nespolehlivého plátce hodnotíme velmi pozitivně. Ocenila ho ve své zprávě i Evropská komise. Jeho význam je mimo jiné také v preventivní roli vzhledem k návaznosti na institut ručení. Aplikace institutu nespolehlivého plátce v některých případech vyřazuje ze systému DPH takzvané nepoctivé hráče, jejichž smyslem není reálná ekonomická činnost, ale účast na organizovaných daňových únicích,“ připojuje Kateřina Vaidišová.

Firmy tak musí s o to větší pozorností průběžně sledovat, zda jejich dodavatel není uvedený na seznamu nespolehlivých plátců. „Pokud by se to stalo, ručí právě odběratel zboží či služby za to, že jeho dodavatel DPH státu odvede. Jinými slovy, jakmile dodavatel daň nezaplatí, padá tato povinnost právě na daného odběratele,“ doplňuje Petra Štěpánová.

Často je přitom nutné prověřovat obchodní partnery opakovaně. „Dodavatele si přitom nestačí prověřit jen v době, kdy zboží či službu objednáváte. Pro úřady je rozhodující datum uskutečnění zdanitelného plnění a nikoliv datum objednávky!“ zdůrazňuje Petra Štěpánová.

Dalším pomocným kritériem pro prověření serióznosti partnera může být to, zda společnost zveřejňuje svoji účetní uzávěrku. Ze statistik společnosti CRIF vyplývá, že mezi firmami, které uzávěrky nezveřejňují, je osmkrát více nespolehlivých plátců.

„Zveřejňování závěrek je pro všechny obchodní společnosti povinné ze zákona. Pokud společnost své účetní výkazy nezveřejňuje, může to znamenat, že se nachází v potížích, nebo že se nejedná o seriózního partnera. Při obchodování s takovými společnostmi je proto na místě zvýšená míra opatrnosti,“ říká Jan Cikler, analytik portálu informaceofirmach.cz.

Ministerstvo financí přitom nepočítá s tím, že by institut nespolehlivého plátce fungoval pouze dočasně jako jednorázový nástroj k vyčištění trhu od rizikových firem. „Máme za to, že toto opatření by mělo být v zákoně o DPH trvale, aby byl institut nespolehlivého plátce efektivní,“ uzavírá Kateřina Vaidišová.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek