Rekordní hodnoty vývozu a salda v obchodování ČR s Norskem

20. 2. 2018 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Rekordní hodnoty vývozu a salda v obchodování ČR s Norskem Za zboží dodané do Norska v roce 2017 utržily firmy z ČR nejvíce v historii. Výroční statistika Českého statistického úřadu o vzájemném obchodu s Norskem potvrzuje zájem o zboží z ČR a úspěšné hlubší pronikání firem z ČR na vcelku náročný a konzervativní, avšak bonitní norský trh.

Zatímco hodnota norského zboží dovezeného do ČR v roce 2017 poklesla meziročně o 47 % (z 11,7 mld. na 6,2 mld. Kč), křivka českého exportu do Norska stoupá: v roce 2017 vyvezly firmy do Norska zboží za 18,2 mld. Kč (meziročně +3,4 %) a vzhledem k propadu importu se kladné saldo obchodní bilance ve prospěch ČR zdvojnásobilo z 5,9 mld. Kč v roce 2016 na 12,0 mld. Kč za rok 2017.

Velvyslanectví ČR v Oslo ve statistice ČSÚ analyzovalo komodity, jejichž export z ČR do Norska rostl nejrychleji. Kritériem zařazení do žebříčku top 25 bylo, že hodnota vyvezeného zboží v daném segmentu v roce 2017 přesáhla 10 mil. Kč.

Export motorových vozidel a náhradních dílů tradičně tvořil páteř a bezmála třetinu veškerého vývozu do Norska. Ačkoli české automobilky nevyrábějí bezemisní vozy, které Norové díky úlevám preferují, poptávka po kvalitních autech z ČR ve vysokém stupni výbavy trvá a Norové za ně utratili o 1,2 mld. Kč více než před rokem. Nově se výrazněji prosadil vývoz elektrokol a nových pneumatik.

Skokany roku jsou položky, které souvisejí s výstavbou. Toto odvětví v roce 2017 zažívalo v Norsku renesanci. Konečně se propojila vysoká poptávka Norů po bytech, stále častěji pořizovaných jako investice, s vyšším tempem výstavby díky zrychlení procesu povolování staveb. Paralelně vzrostl odbyt položek po dokončení staveb (interiérové doplňky, kování, nábytek).

Úspěšně se české výrobky prosadily i při rozsáhlých veřejných infrastrukturních projektech v dopravě (koleje, pražce, signalizační a řídicí zařízení), kde hodnota vyvezeného zboží u jednotlivých komodit vzrostla mezi léty 2016 a 2017 o 23–55 %.

Dobře se na norském trhu uplatnili výrobci textilu z ČR. Dlouhodobě probíhající dodávky hotového oblečení byly v roce 2017 navýšeny o 40 % a hodnotu vývozu 10 mil. Kč poprvé překročil vývoz zboží z hedvábí a střižových vláken (meziročně nejvyšší nárůst ze všech sledovaných položek o 676 %) a také záclon, závěsů a rolet (+100 %). Velice dobře si vedl export české kosmetiky (+47 %) a potřeb pro sport a volný čas (+45 %).

Akvizice norského potravinářského koncernu Orkla v ČR (Vitana, Hamé) se odrážejí ve větším odkupu produktů od našich továren do norské distribuční sítě (instantní přípravky, omáčky, polévky aj.). Jednoznačně pozitivní byl ohlas projektu velvyslanectví ČR, uskutečněného v Oslo v červnu 2016 na podporu českého pivovarnictví: vývoz piva z ČR a zejména export ingrediencí pro jeho vaření v mikropivovarech (chmelové šištice, slad) v roce 2017 meziročně vzrostl téměř jedenapůlnásobně, a velvyslanectví ČR proto pokračuje v přípravách dalších projektů na podporu ekonomické diplomacie.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Oslo (Norsko). Autor: Josef Smyček, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek