Riga zvyšuje poplatky za vodu kvůli poklesu počtu obyvatel.

13. 12. 2017

  • Země: LV - Lotyšsko
  • Datum zveřejnění: 01.12.2017

Poplatky za vodu se zvýší o 2-3 eur vzhledem ke skutečnosti, že obyvatel Rigy je méně.

Plánovaný nárůst sazeb za vodovody a kanalizační služby souvisí s poklesem populace hlavního města, uvedl předseda představenstva podniku Dagnija Kalnina v rozhovoru pro lotyšské rádio. Podle ní kvůli poklesu počtu obyvatel klesá i spotřeba vody. Proto, aby se zachoval současný systém, je nutné zvýšit tarify, píše LETA.

V současnosti platí v hlavním městě tarifní síť, schválená již v roce 2014. Ovšem v průběhu let se spotřeba vody v Rize snížila o 13 %. D. Kalnina spojuje tuto tendenci s migrací obyvatel Rigy na předměstí.

Vedoucí společnosti také dodala, že v důsledku zvýšení sazeb budou měsíční účty za vodu růst v průměru o 2,5-3 eur. Plán aktualizovaných tarifů předpokládá, že nový tarif pro zásobování vodou bude 0,86 eur za metr krychlový, a pro stočné - 0,77 eur za metr krychlový bez DPH.

V současné době je cena vody v hlavním městě 63 centů bez DPH za metr krychlový a cena za stočné 65 centů. Rozhodnutí o schválení návrhu sazeb provede Komise pro regulaci veřejných služeb. Komise dnes uspořádá setkání, na kterém budou vyslyšeni zástupci obyvatel Rigy s jejich názory na zvýšení sazeb za dodávku vody.

Zdroj: LETA/Delfi.lv, 1.12.2017
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CezchTrade Riga

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: